metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Čtvrtek 19. září 2024. Svátek má Zita

Převaděči dostali tresty vězení a statisícové pokuty. Některé soud vyhostil

  11:32aktualizováno  13:09
Krajský soud v Hradci Králové potrestal čtrnáct cizinců za nelegální převádění běženců z Turecka do České republiky a dál na západ. Hlavní organizátor Imdat Karagül dostal 5,5 roku ve věznici s ostrahou, ostatní tři roky vězení. Všichni se přiznali. Organizovaná skupina dostala do Schengenského prostoru nejméně dva tisíce migrantů a přišla si na 50 milionů korun.

Předseda senátu Petr Mráka shledal vinu u všech obžalovaných, tak jak ji předestřela obžaloba. Čtení rozsudku mu pak zabralo desítky minut, protože četl i všechna jména migrantů zapojených v případu.

Ázerbajdžánská část obžalovaných dostala také trest vyhoštění ze země na dobu neurčitou, Turků se to však netýká. Více než polovina obžalovaných musí zaplatit statisícové peněžité tresty.

Žalobce i obžalovaní Turci se vzdali práva na odvolání, takže jejich rozsudky platí. Ázerbajdžánci si ponechali lhůtu, proto rozhodnutí v jejich případě není pravomocné.

„Obžalovaní věděli, že jsou součástí organizované skupiny. Plnili úkoly, aby dosáhli výdělku všech členů,“ řekl Mráka. Proto soud s výjimkou jednoho obviněného udělil stejné tresty. Hlavní obžalovaný hrál vůdčí roli, proto dostal vyšší trest.

„Obžalovaní si musí uvědomit, že byli ohroženi trestem od deseti až do šestnácti let. Soud šel až na spodní hranici, podle soudu jsou to tresty mírné, roli sehrálo i prohlášení viny. Přesto prohlášení viny přišlo pozdě, mohlo se ušetřit spousta času a finančních prostředků,“ konstatoval soudce.

Vysvětlil blíž i to, proč vyhostil pouze ázerbajdžánskou skupinu převaděčů. „Mohlo by se zdát, že soud rozhodl nespravedlivě. Jelikož turečtí obžalovaní mají v České republice rodinu, vyhoštění nepřipadalo v úvahu. Pokud jde o ázerbajdžánskou skupinu, která tu rodiny nemá, tak tady stát nemá zájem o jejich setrvání v zemi,“ uvedl Mráka.

Státní zástupce Milan Šimek řekl, že vyhoštění se Turků nedotklo proto, že se v mezidobí oženili s občankami Evropské unie a ani soud neshledal jiný vážný důvod k vyhoštění.

Po verdiktu žalobce vysvětloval, proč se neodvolal, i když tresty zůstaly pod spodní hranicí uvažovaných 10,5 až 16 let vězení:

„Zde bylo rozhodující, že většina těch hlavních pachatelů je v zahraničí. My jsme zde odhalili a ustanovili českou větev té trestné činnosti, ale přes tyto osoby šla pouze část běženců, nikoli celá skupina běženců, která byla identifikována v trestní věci.“

Zisk skupiny se podle žalobce dopočítával. Kriminalisté zjistili částky, které nelegální migranti za cestu platili, z nich se pak odečetly náklady převaděčů. Profit české části skupiny, která stanula před hradeckým soudem, odhadl na 10 milionů korun.

Obhájce hlavního organizátora zdejší skupiny Jiří Slezák vysvětlil, že jeho klient se původně bránil, ale pak zvolil prohlášení viny jako kompromis.

„Nikdy nepřiznal žádné vazby na Turecko, tím by pravděpodobně odkrýval další část složitého podhoubí této věci. Je tu jedenáct let, dostal se sem legálně, začal podnikat a do této doby proti němu nebylo nic negativního zjištěno,“ řekl obhájce obžalovaného Imdata Karagüla.

Jízdenky na vlak, cesty taxíkem

Již v úterý na začátku hlavního líčení obžalovaní jeden po druhém doznali svou vinu. „Ano, cítím se být vinen,“ odpovídali na dotaz soudce.

Všichni využili institutu prohlášení viny. Vyslovili tím souhlas s popisem skutků v obžalobě, právní kvalifikací a s možným uložením i nepodmíněných trestů. Soud to za souhlasu státního zástupce přijal, a proto neprováděl dokazování.

Podle žalobce Šimka si skupina počínala velmi organizovaně, měla rozdělené role a operativně měnila postupy podle aktuální situace, aby minimalizovala riziko zachycení. Všichni obžalovaní se měli trestné činnosti dopouštět vědomě a za účelem maximálního zisku.

Podle obžaloby převaděči rekrutovali běžence v Turecku, kde od nich vybírali hotovost a peníze ukládali v tamním depozitu. Z něj pak finance putovaly členům skupiny. Migrantům zajišťovali jízdenky na vlak, autobus nebo taxík.

Hlavní osa vedla přes Budapešť a Prahu, kde pro ně měli i ubytování. Kdo neměl dost peněz, musel si náklady odpracovat ve stáncích s kebabem. Z Prahy pak běženci putovali většinou do Německa nebo Francie.

„Za úplatu zajišťovali nelegální migraci do Schengenského prostoru. Sháněli jim ubytování, zajišťovali jízdenku a další přepravu,“ řekl Šimek. Podle něj skupina měla členy i v Turecku, tamní úřady však na žádost o spolupráci nereagovaly.

Muži jsou z Turecka i Ázerbajdžánu

Pachatelé jsou všichni cizí státní příslušníci. Devět z nich má tureckou státní příslušnost, jeden z nich v mezidobí získal české občanství. Pět obžalovaných má ázerbájdžánskou státní příslušnost. Kauza skončila u krajského soudu kvůli tomu, že organizovaná skupina získala z činnosti velký prospěch. Podle spisu si přišla nejméně na dva miliony eur, tedy kolem 50 milionů korun.

„Trestná činnost, která se týkala území celé ČR, vyšla najevo v obvodu Okresního soudu Rychnov nad Kněžnou, kde bydlí dva z obžalovaných, a objednali tam taxikáře, který běžence převážel z Maďarska do Německa,“ řekl Šimek. Vysvětlil tak, proč se případem zabývá Krajský soud v Hradci Králové. Zmíněný taxikář mezi obžalovanými není.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obžalované dopadli loni v červnu. Zásah tehdy probíhal na celém území republiky. K trestné činnosti docházelo od května 2021 a kriminalisté ji vyšetřovali pod krycím názvem HATIN. Původně měl být počet migrantů poloviční. Později se podařilo doložit více „klientů“, převážně tureckých Kurdů.

Autoři: poš, , ČTK
  • Nejčtenější

Metro přišlo o plíce. Zbourání vinohradského výdechu začalo neradostnou éru, varuje badatel

19. září 2024  5:04

Budova Transgasu na Vinohradské třídě, dejvický Hotel Praha a nově i historický výdech z metra na...

Ani cihla, ani beton. V Praze vyrostly první české „výškové“ obytné domy ze dřeva

13. září 2024

České předpisy se letos konečně pohnuly a místo maximálních dvanácti metrů na výšku už lze stavět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Uškodí Vltavská filharmonie životnímu prostředí? Ekologické spolky jsou proti výstavbě

12. září 2024  4:12

V hlavním městě nejspíš momentálně neexistuje nedopravní projekt, který by od prvopočátku budil u...

Green Deal aneb harakiri po bruselsky

16. září 2024

Komerční sdělení Jsem jen obyčejný lesník, a zřejmě jsem už i starý, ale poslední dobou mi zůstává rozum stát nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Ošlehaný borec z Alp. Německy mluvící Ital Reinhold Messner oslaví kulaté osmdesátiny

15. září 2024

Největší a zároveň nejchmurnější chvíle Reinholda Messnera, rodáka z alpského Brixenu, nastaly 27....

Nové představení ukáže různé podoby kabaretu inspirované sedmi hříchy

19. září 2024  10:38

Různé podoby kabaretního umění tvoří program nového představení v brněnském Cabaretu des Péches....

Holčičku mají po tragickém domácím porodu pěstouni, otec o ni bojuje dál

19. září 2024  12:12

Holčičku, které zemřela matka během domácího porodu v domě náboženské sekty v Plasích na Plzeňsku,...

Muž při hádce na nádraží v Trutnově bodl jiného. Hledá ho policie, může mít nůž

19. září 2024  12:12

Policie pátrá po osmadvacetiletém Lukáši Szedlákovi, který podle ní v Trutnově na autobusovém...

Do Zlína dorazila nová taxislužba, pro Bolt mohou jezdit i běžní šoféři

19. září 2024  12:12

Do Zlína poprvé v historii zamířila společnost Bolt. Začala tady jezdit od září a nabízí taxi...