Ve třicetitisícovém Trutnově dnes začala platit vyhláška rozšiřující zákaz pití alkoholu o další veřejná místa. Popíjení alkoholických nápojů nově není možné například v historickém centru města, na pěší zóně nebo na náměstí Horníků. Novelu vyhlášky schválili trutnovští zastupitelé v květnu. Podle vedení radnice tak učinili na základě podnětů od občanů.
Trutnov vyhlášku zavedl loni v květnu, když do té doby byl jedním z mála měst podobné velikosti, které pití alkoholu na veřejnosti neupravovalo. Největšími lokalitami se zákazem byly Jiráskovo a Lípové náměstí. Vedle dvou náměstí vyhláška před rokem zakázala konzumaci alkoholu okolo 53 dětských hřišť, v okolí osmi základních a mateřských škol a v okolí mládežnického střediska volného času.
Nově není možné popíjet alkohol na veřejnosti kromě historického centra, pěší zóny a náměstí Horníků také v Benešově ulici, v části Kožešnické ulice, na Horní promenádě, Dolní promenádě, na nábřeží Václava Havla, na autobusovém nádraží, na náměstí Republiky a Malém náměstí.
"Důvodem je nárůst oznámení na nevhodné chování osob, které volající obvykle označují jako bezdomovce nebo feťáky. Přestože jejich počet osciluje mezi 12 a 15, pobývají přes den na exponovaných místech a svým chováním posíleným pitím alkoholu budí pozornost a obavy všech kolemjdoucích," uvedl starosta Michal Rosa (ODS) k novelizaci vyhlášky.
Vyhláška počítá s místy a akcemi pro veřejnost, na které se nebude vztahovat. Jde o prostory zahrádek restaurací a stánků s občerstvením, z akcí jde například o vánoční trhy, rozsvícení vánočního stromu, festivaly či silvestr.
Krajský Hradec Králové má vyhlášku zakazující pití alkoholu na veřejnosti na vybraných místech od roku 2008. Vyhlášku mají i Praha, Brno, Plzeň či Olomouc, ale i menší sídla. Radnice přijímáním těchto vyhlášek většinou reagují na problémy s lidmi, kteří konzumují alkohol nadměrně, mnohde jde o opatření přijaté kvůli bezdomovcům.