Zájem o obměnu neekologických kotlů na pevná paliva v Královéhradeckém kraji v poslední době roste. Lidé výměnu nechali na poslední chvíli a mnohé firmy zajišťující instalaci ekologických kotlů a tepelných čerpadel nestíhají. Podle některých pověřených úřadů v kraji je stav obměny starých kotlů neuspokojivý, zjistila ČTK. Od září začne platit zákaz používání nejstarších kotlů na tuhá paliva. Některé firmy v kraji týdně přijímají desítky nových zakázek, přičemž do konce srpna poptávku všech zákazníku nebudou schopni uspokojit.
"Zájem o kotle roste, termíny dáváme zákazníkům na říjen a listopad, za týden to už bude na prosinec či leden. Lidé si najednou vzpomněli, že je třeba řešit výměnu kotle," řekla ČTK spolumajitelka firmy Topení-Středa Ivana Středová.
Jde o rodinnou firmu se sídlem na Královéhradecku, která instaluje tepelná čerpadla, ekologické kotle, radiátory a podlahové vytápění. Zákazníky firma nemá jen z Královéhradeckého kraje, ale i z ostatních regionů. "Nemáme kapacity na to, abychom všechny kotle stihli vyměnit do konce srpna. Posilujeme personál, ale nejde to ze dne na den, chceme si udržet kvalitu," řekla ČTK Středová.
Podle ní se zájem o výměnu kotlů meziročně zdvojnásobil. "Nyní ale převažuje jiný typ zákazníků. Předtím to byli hlavně ti zodpovědnější, kteří hledali řešení a přikláněli se více k tepelnému čerpadlu. Výrazně přibylo zákazníků, kteří chtějí nejlevnější variantu a hlavně co nejrychleji. Aktuálně je značná poptávka i po kotlech, které se do domů běžně nedávaly, rozhoduje nejlevnější řešení," řekla ČTK Středová.
Instalace tepelných čerpadel firmě nyní tvoří asi jen 20 procent zakázek, přičemž před rokem to bylo 60 až 70 procent. Důvodem toho, že se změnil poměr ve prospěch kotlů, je podle ní jejich jednodušší instalace.
"Před dvěma lety byla extrémní krize energetiky včetně nedostatku kotlů a tepelných čerpadel. Po roce se to zlepšilo, zakázky se dařilo odbavovat, ale lidé se začali více přiklánět ke kotlům, protože tepelná čerpadla řada firem neuměla pořádně nainstalovat. U kotlů není kvalita instalace tak zásadní jako u tepelných čerpadel,“ řekla Středová.
Královéhradecký magistrát jako příslušný správní orgán státní správy ochrany ovzduší je na kontroly dodržování povinností spojených se zákazem provozu kotlů na pevná paliva "v mezích možností připraven". "Stav obměny kotlů na pevná paliva, jejichž provoz bude od 1. září zakázán, je podle kolegů z odboru životního prostředí neuspokojivý. Počet provozovatelů, kterých se to týká, ale nejsou schopni zjistit, podle jejich odhadů půjde pravděpodobně stále o relativně vysoké číslo," řekl ČTK mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář.
Výměnu neekologických kotlů podporuje Královéhradecký kraj, který od roku 2016 obdržel 9440 žádostí o tzv. kotlíkovou dotaci ve výši 1,1 miliardy korun.a po jejich zhodnocení jich schválili přes 7000. Průměrná výše dotace v současnosti činí 150.000 korun, uvedl kraj.
Aktuální výzva pro nízkopříjmové domácnosti stále trvá. Příspěvek je na pořízení tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu. "Příjem žádostí jsme zahájili letos v dubnu a do současné doby máme předloženo 330 žádostí o dotaci, příjem probíhá do 31. srpna," řekla ČTK mluvčí hejtmanství Martina Svatoňová.
Nejvíce žádostí probíhající dotační výzvy kraj obdržel hned v dubnu, kdy přijal 111 žádostí. "V květnu to bylo 52, v červnu 58 a zvýšený nárůst jsme zaznamenali v červenci, kdy přišlo 91 žádostí. Předpokládáme, že i v srpnu bude nárůst vyšší. K dopoledni 6. srpna je již podáno 18 žádostí," sdělila Svatoňová.
Podmínkou poskytnutí dotace je také ekologická likvidace starého kotle. "Pokud si však lidé chtějí starý kotel nechat jako záložní, nemohou žádat o dotaci na nový kotel, musí si ho uhradit z vlastních prostředků," řekla Svatoňová. Údaj, kolik je ještě v kraji starých kotlů, podle ní kraj k dispozici nemá.
"Dle informace ministerstva životního prostředí je v ČR v domácnostech přes 150.000 nevyhovujících kotlů," dodala mluvčí.
Zákaz vytápět rodinné domy starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy, měla v ČR začít platit už od září 2022. Platnost tohoto omezení byla nakonec posunuta na září 2024. Poté lidem za vytápění starými kotly budou hrozit pokuty.