Liberec začne shánět firmu, jež mu pomůže připravit podmínky pro soutěž na výstavbu lanovky na Ještěd a poté bude dohlížet na realizaci. Nyní město na trhu ověřuje formou předběžných tržních konzultací, zda dobře nastavilo podmínky pro její výběr. ČTK o tom dnes informoval náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj).
"Budeme shánět takzvaného správce stavby, který bude plnit funkci takového manažera stavby po ekonomické stránce, technické, technologické, dozorové i finanční. Takže správce stavby je taková klíčová skupina lidí nebo spíše firma, která bude s námi připravovat zadání na lanovku a potom bude s námi v průběhu celého procesu od projektování až po dostavění a převzetí lanovky," řekl Janďourek.
Podle něj mají připravených zhruba 70 povinností pro správce stavby. Na základě předběžných tržních konzultací si radnice chce ověřit, zda jde o reálné požadavky, zda na něco nezapomněla i jaké jsou finanční požadavky firem, které se tím zabývají. Náměstek předpokládá, že zakázku na správce stavby vypíšou ještě letos a vítěze vyhlásí na začátku příštího roku. Společně se správcem by podle něj chtěli zakázku na výstavbu lanovky formou design and build (vyprojektuj a postav) vypsat na jaře příštího roku.
Visutá lanovka na Ještěd je mimo provoz od tragické nehody z října 2021, kdy při pádu jedné ze dvou kabin po přetržení tažného lana zemřel průvodčí. Tehdy lanovka patřila Českým drahám, které se rozhodly ji dál neprovozovat a domluvily se s Libercem, že mu ji přenechají za 38,6 milionu korun. Liberec se rozhodl postavit novou lanovku s jiným systémem a prodloužit ji ke konečné tramvaje v Horním Hanychově. Místo kyvadlového provozu dvou menších kabin bude jezdit jedna velkokapacitní kabina zavěšená na dvou lanech, takzvaná tramvaj. Radnice odhaduje, že lanovka bude v provozu nejdříve na začátku roku 2029. Podle ekonomické analýzy, kterou si nechalo město zpracovat, si její vybudování vyžádá 360 až 440 milionů korun.