Krajské město je u více ne dva roky součástí mise Evropské unie s názvem 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030. Zmíněné energetické společenství pro sdílení elektřiny různých odběrných míst chce Liberec zaloit do konce letoního roku.
Projekt reflektuje potřebu rozvíjet kapacity města. Zároveň cílí na posílení spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem.
Bez ní nebude moné dosáhnout klimatických cílů. Díky aktivitám zaměřeným na vzdělávání úředníků, zapojení průmyslu a participaci občanů posilujeme nai schopnost efektivně reagovat na klimatické výzvy, vysvětluje cíl projektu náměstek primátora pro energetiku a Smart City Vojtěch Prachař.
Sdílení elektřiny v Česku začalo, počet ádostí o registraci roste |
Na webu energetika.liberec.cz v tuto chvíli evidují 28 ádostí o připojení. Jde o komunikační platformu, kterou město za tímto účelem spustilo. Pevně věříme, e se nám to do konce roku povede zaloit. Od prvního ledna bychom poté mohli na území města začít elektřinu efektivně sdílet, nastiňuje náměstek.
Nezávislost na tradičních zdrojích
Projekt sdílené energetiky slibuje občanům částečnou nezávislost na tradičních zdrojích energie. Do její výroby, distribuce a finální spotřeby z obnovitelných zdrojů se můe zapojit kdokoliv. Díky tomu bude vědět, odkud energie pochází.
Liberec chce do projektu postupně zařadit také fotovoltaické elektrárny, které přibudou nejpozději do konce přítího roku na střechách deseti městských budov.
Například na základních kolách Dobiáova a Broumovská jsou panely nainstalované ji nyní. V listopadu je čeká zkuební provoz. Jedná se o ty největí fotovoltaické elektrárny, které tu připravujeme, připomíná Prachař.
Provozu koly se to vůbec netýká, dětí se to nedotkne. Pro nás jako pro vedení je to samozřejmě nějaká úspora. Víme, e zhruba 40 procent by mělo jít přímo do koly, upřesňuje ředitel základní koly Broumovská Martin Miku.
Liberec chce být do esti let klimaticky neutrální, městu chybí lidé a peníze |
Deset solárních elektráren by ročně mělo vyrobit kolem 1000 megawatthodin elektrické energie. Město by díky tomu mohlo ročně uetřit přiblině 3,5 milionu korun. Jejich vybudování vyjde Liberec na více ne 24 milionů. Sedmdesát procent těchto nákladů pokryje evropská dotace.
Účastí v projektu s názvem 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030 Liberec deklaruje, e chce být do esti let klimaticky neutrální. Snaí se proto o správné nastavení ekosystému města, fungování průmyslu i o spolupráci s občany.