Liberecký kraj u nemá v ústavní péči ádné dítě do tří let, starají se o ně pěstouni. V lednu 2025 začne v Česku platit zákaz umísování dětí do věku tří let do ústavů, Dětské centrum v Liberci se na tuto změnu začalo připravovat u v roce 2020. Díky přechodné pěstounské péči se počet dětí v centru postupně snioval, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Novorozené děti tak u putují přímo k přechodným pěstounům, loni tak bylo umístěno 34 dětí.
Dětí umístěných k pěstounům na přechodnou dobu letos výrazně přibylo, podle nové krajské radní pro sociální oblast Anny Provazníkové (Starostové pro Liberecký kraj) jich letos bylo u 42, dalích 17 dětí lo do pěstounských rodin a deset bylo osvojených. Kraj letos přijal 44 ádostí o vykonávání náhradní rodinné péče. "Řízení se významně zkrátilo, zpravidla do jednoho měsíce se uskuteční první konzultace i návtěva pracovnice v domácnosti," doplnila radní. adatelé jsou do evidence zařazeni zpravidla do třičtvrtě roku od prvního jednání krajském úřadu.
Díky vem změnám mohla být v roce 2022 v původních prostorách kojeneckého oddělení dětského centra zřízena dětská skupina Broučci a od začátku letoního roku dětské centrum nabízí i denní stacionář pro děti se zdravotním postiením. "I tato (péče) je poskytována v prostorách, které v minulosti slouily dětem z dětského domova, a je aktuálně vyuívána hlavně rodinami s dětmi s poruchou autistického spektra," doplnil Trdla. V současné době má stacionář místo pro est dětí a přítí rok se počítá s jeho rozířením o dalích pět míst.
Kromě stacionáře bude dětské centrum dál provozovat zařízení pro děti vyadující okamitou pomoc Paprsek, které poskytuje azyl dětem v krizových situacích. Beze změn zůstane i tamní ambulance, u začátkem loňského roku se navíc nabídka slueb centra rozířila o sociální rehabilitace. Podle Provazníkové bude třeba pěstounskou péči jetě posílit a zároveň podpořit rodiny v terénu, důvodem je připravovaná novela, která by od roku 2028 zakázala umisovat do ústavní péče i děti mladí sedmi let.
Liberecký kraj se u od roku 2015 zaměřuje na propagaci náhradní rodinné péče a získávání nových pěstounů prostřednictvím kampaně "Mít domov a rodinu Samozřejmost nebo vzácnost?". I díky tomu adatelů přibývá. Loni kraj přijal rekordních 55 ádostí o vykonávání náhradní rodinné péče, z toho bylo 23 ádostí o zařazení do evidence osvojitelů, 17 ádostí o zařazení do evidence pěstounů a 15 ádostí o zařazení do evidence pěstounů na přechodnou dobu, to je nejvíc za posledních est let.
Náhradní rodinu nalo v loňském roce v Libereckém kraji 67 dětí. Z toho 18 dětem bylo podle Trdly zprostředkováno osvojení, o 15 dětí se postarali pěstouni, dalích 34 dětí bylo svěřeno do pěstounské péče na přechodnou dobu. V tomto případě jde o krátkodobou péči, která řeí krizovou situaci v ivotě dítěte tak, aby nemuselo být umístěno v kolektivním zařízení, a neměla by trvat déle ne rok. Obtíně se hledá náhradní rodina hlavně pro starí děti nebo početné skupiny sourozenců, hůř se umisují také děti s handicapem.