„Předpověď je taková, že kulminace toků na Smědé a Lužické Nise by měla nastat v neděli ve večerních hodinách. Na Smědé je odhad 170 kubíků za vteřinu a na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou 230 kubíků za vteřinu, což jsou zatím nižší prognózy, než byly v roce 2010. V tomto směru jsou ta čísla docela optimistická,“ srovnal hejtman Libereckého kraje Martin Půta aktuální situaci s posledními velkými povodněmi před čtrnácti lety.
„Nicméně ten model se bude upravovat a jsou tu pořád důvody k významné předběžné opatrnosti. Od obcí zaznělo, že připravují pytle s pískem a zásobují obyvatele v těch lokalitách, ve kterých se dá očekávat navýšení hladin. Tam je vždy místní znalost nejdůležitější,“ podotkl Půta.
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje pokračuje i nadále v preventivních opatřeních. „Aktuálně stavíme protipovodňovou stěnu v Poustce u Višňové. V odpoledních a zítřejších hodinách budeme ve spolupráci s dobrovolnou jednotkou v Semilech stavět také stěnu u mostu v Semilech,“ upřesnil ředitel krajských hasičů Jan Hadrbolec a zdůraznil, že především na Frýdlantsku a Liberecku hrozí stále překročení 3. povodňového stupně.
„Právě pro Frýdlantsko máme připravené navýšení kapacit výjezdových jednotek Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Je to pro případ, že by tam byl obtížnější dojezd a ty dojezdové časy by se prodloužily,“ doplnil Půta.
Na nepříznivou předpověď zareagoval preventivně také Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) nebo Technické služby města Liberec (TSML) .
„Navýšíme počet záložních řidičů autobusů a budeme připravení poskytnout autobusy pro případ evakuace obyvatel v rámci Libereckého kraje. Budeme držet pohotovostní službu pro odtah vozidel MHD a odstraňování následků škod na tramvajovém tělese či trolejovém vedení v případě zatopení komunikací, spadu stromů a podobně,“ vyjmenovala mluvčí DPMLJ Martina Poršová.
„Část prostředků bude k dispozici k okamžitému výjezdu z garáží BUS z Liberce, ulice Vilová, zbytek řidičů bude držet pohotovostní službu s výjezdem do třiceti minut od požadavku,“ upřesnila mluvčí.
Neberme záplavy jako senzaci, prosí o zodpovědnost hasiči v Libereckém kraji |
Úkolem libereckých technických služeb je udržet v chodu běžný provoz města a poté úklid následků. Potenciálně nebezpečná místa jsou dle slov Jiřího Házla, vedoucího střediska čištění města a zimní údržby TSML, už nyní zabezpečená.
„Zkontrolovali jsme zhruba 50 problémových dešťových vpustí, které v minulosti způsobovaly problémy. Na deseti místech, například v ulici Dr. Milady Horákové, jsme zpevnili ohrazení řeky Nisy. Po celý víkend budeme mít pohotovost, připravených je deset posádek. Dvě s fekálními vozy na odčerpávání vody a osm s technikou na úklid spadaných větví,“ představil posádky Házl.
„Máme připravený i nakladač, traktory, bagr a kontejnery na případný úklid naplavené zeminy. Počítáme s tím, že v neděli již zahájíme úklid, aby se lidé v pondělí dostali řádně do zaměstnání či do škol,“ předznamenal.