Organizátoři Mezinárodního sklářského sympozia 2024 (IGS), které ve čtvrtek začíná v Novém Boru na Českolipsku, chtějí pomoci lidem na Moravě postiženým povodněmi. Spojili se proto s Charitou Česká Lípa a v sobotu 5. října uspořádají v rámci Sklářských slavností "charitativní palačinku". Výtěžek z prodeje palačinek půjde na pomoc lidem zasaženým povodní, řekla dnes ČTK mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.
"I když jsme bezprostředně po povodni společně s našimi dobrovolnými hasiči uspořádali úspěšnou humanitární sbírku pro Českou Ves na Jesenicku, škody jsou tak obrovské, že jsme se rozhodli pomoci lidem na Moravě ještě jednou," řekl prezident sympozia a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Návštěvníci Sklářských slavností si tak podle něj budou moci v sobotu koupit u stánku Charity Česká Lípa palačinku s libovolnou náplní a tak přispět. Výtěžek půjde na účet vybrané charitativní organizace.
Na 15. Mezinárodním sklářském sympoziu se od 3. do 6. října představí v Novém Boru a okolí 51 výtvarníků ze 17 zemí, kteří budou tvořit v dílnách místních sklářských firem a škol. K největším hvězdám přehlídky budou patřit malíř a sochař Jaroslav Róna nebo sklářský výtvarník Martin Janecký. Slavnostní zahájení bude ve čtvrtek hostit sklářská společnost Ajeto, která slaví 30 let od založení. "Do Síně slávy IGS bude in memoriam uveden spoluzakladatel huti a světový sklář Petr Novotný," dodal Dvořák.
Významnou částí programu je slavnostní předání certifikátu o zápisu sklářské ruční výroby do reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Společnou nominaci zpracovalo a podávalo šest zemí - Francie, Německo, Finsko, Španělsko, Maďarsko a Česká republika. Zapsány byly jak horké, tak studené sklářské techniky, včetně ruční výroby bižuterie. "Jsme specifičtí v tom, že máme všechny sklářské techniky u nás stále živé," řekla již dříve ČTK Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde nominační dokumentaci připravili.