Jene četí skokani na lyích se ádného opravdu výrazného úspěchu ji roky nedočkali. Nabízí se proto otázka, zda je vznik Národního sportovního centra a s ním spojená rekonstrukce skokanských můstků nezbytným, nebo naopak zbytečným krokem.
Centralizace sportovců pod jednou střechou byla v Československu za minulého reimu velmi efektivní a celá idea se nyní opráila. V minulosti u naí disciplíny fungovala souběně dvě sportovní centra, v Harrachově a ve Frentátě, připomíná bývalý reprezentant a dnení sportovní ředitel sekce skoků na lyích Svazu lyařů České republiky Filip Sakala.
Tyto systémy vygenerovaly desítky medailí na mistrovství světa a olympijských hrách. Jsem navíc rád, e se v projektu národního sportovního centra řeí celá problematika komplexně a jsou součástí vechny klasické lyařské disciplíny, oceňuje Sakala spojení potřeb běhu a skoku na lyích i severské kombinace.
Systém národních sportovních center je dle jeho slov nyní běný u vech sportovních velmocí. Jako příklad uvádí sportovně vzdělávací střediska fungující v rakouském Stamsu nebo Salzburgu, odkud pochází řada olympijských medailistů.
První velkou akcí NSC za zhruba 40 a 50 milionů bude ji o několik měsíců posunutá přestavba dneního můstku K-120 (K-bod je místo, kde se můstek začíná lámat v doskokovou plochu pozn. red.) na HS-162.(HS z anglického hill size velikost můstku, co značí maximální bezpečnou vzdálenost doskoku).
Ten bude díky ideálním parametrům sedět muům, enám i sdruenářům. A protoe bude prvním svého druhu na světě, měl by Harrachov opět vrátit na mapu světových závodů. Stavět se začne letos na podzim a kompletně hotovo by mohlo být před zimní sezonou 2025/26.
2. listopadu 2023 |
Ačkoliv syn někdejího mistra světa v letech na lyích Jaroslava Sakaly kvůli nedostatečným úspěchům rozumí kritice, která se na chystané projekty snáí, povauje tyto kroky za nezbytné. Skoky toti potřebují nová jména a předevím nové talenty.
Lidé často kritizují investice do oblastí, kde nevidí okamité úspěchy. Modernizace sportovní infrastruktury je ale klíčovým krokem k tomu, abychom se mohli rovnat se světovou pičkou. Bez moderních můstků zůstáváme pozadu a mladí sportovci se těko mohou srovnávat s konkurencí ze zemí, které do svých sportovních zařízení masivně investují, zdůrazňuje Filip Sakala.
Malé můstky jsou stěejní, říká reprezentantka
Legendární mamut K-180 je mimo provoz od roku 2014 a zmiňovaný můstek K-120 u dokonce patnáct let. Kromě nich se do budoucna počítá také s rekonstrukcí tří malých můstků K-40, K-70 a K-90, jejich opravu vítá předevím aktuálně nejlepí česká závodnice Karolína Indráčková. Jsem ráda, e jsme tomu zase blí. Oprava malých můstků by nám určitě zlepila tréninkovou přípravu, říká.
Areál malých skokanských můstků je z mého pohledu skokana jetě stěejnějí ne budování velkého areálu, protoe jen na těch malých můstcích můe probíhat příprava nejen dospělých závodníků, ale i juniorů a mládee, podotýká rovně bývalý skokan a nyní ředitel NSC Vít Háček a dodává, e rekonstrukce dalích můstků vyjde řádově na stamiliony.
Můstky v Harrachově čeká přestavba. Vzniká centrum zimních sportů![]() |
Kromě zmíněného se v Harrachově nyní pracuje také na areálu běeckých tratí a buduje se rovně speciální systém zasněování. Systém umí zasněovat a do plus patnácti stupňů Celsia. To znamená, e bychom měli mít sezonu přiblině 130 dní, co bude unikátní, protoe to zatím nikdo na světě nemá. Tato technologie je výjimečná, protoe kdy si vzpomeneme na poslední zimu, nemělo by bez ní budování NSC zimních sportů ádnou cenu, poznamenává starosta Harrachova Tomá Vaíček.
Zároveň doufá, e investice do zasněování podpoří mimo jiné i cestovní ruch. Návtěvníci ji snad nebudou muset odříkat pobyty na poslední chvíli kvůli patným sněhovým podmínkám, a vytvoříme tak stabilnějí zázemí pro harrachovské poskytovatele slueb, věří starosta.
5. června 2022 |