Metrostav je jednou z pěti obžalovaných firem. Vzhledem k velkému počtu obžalovaných na ně soud vyčlenil osm jednacích dnů.
Kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno ale nic nebylo.
V případu jsou obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Státní zástupce jim navrhl tresty od podmínek po 7,5 roku vězení.
Nejpřísnější trest žádá pro Petra Jirkůva, jenž byl předsedou správní rady GEPO a administrátorem zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény, kterou obžaloba považuje za zmanipulovanou. Jirkův vinu odmítá. Vězení na 5,5 roku žádá státní zástupce pro bývalého ředitele liberecké pobočky ROP Bořka Machatého a také pro tehdejšího pracovníka Metrostavu Jana Petráně. Oba odmítají jakoukoliv vinu.
Z původně 13 obžalovaných zůstalo devět. Z ostatních jeden zemřel, jeden byl osvobozen a dva uzavřeli dohodu se státním zástupcem o uznání viny a výši trestu. Soud jim tak v samostatném projednání uložil podmíněné tresty.
Soud v kauze hejtmana Půty neschválil dohodu Metrostavu o vině a trestu |
Martina Půty se týká část obžaloby, a to v souvislosti se zajištěním 55milionové dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci za 65 milionů korun, kterou dělala firma Metrostav.
Obžaloba Půtu viní z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele, za což mu hrozí pět až deset let vězení.
Půta tvrdí, že úplatek nepřijal
Půta podle spisu přijal úplatek v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Měl dostat 830 tisíc korun, vyplaceno mu podle obžaloby bylo 530 tisíc. Půta u soudu od začátku tvrdí, že o žádný úplatek nežádal a ani ho nepřijal.
K pokračování soudu se v pondělí vyjádřil na své facebookové stránce. „Během týdne dojde i na moji závěrečnou řeč. Bude stejná jako před pěti lety. Věřím, že budu v únoru i podruhé osvobozen. Po deseti letech,“ napsal hejtman.
Soud se vrátil ke kauze hejtmana Půty, kvůli stávce musela přijet úřednice z Ústí |
Po jednání novinářům řekl, že očekává v osvobozující verdikt. „Za mě osobně je mi líto, že náhradní státní zástupce, který tady byl poprvé, vůbec nereflektoval to, co bylo v průběhu soudního řízení prokázáno, ani to, že pro obžalobu nejsou ve spisu žádné důkazy. A já jenom podtrhnu to, že jsem nic nelegálního nespáchal. Ve spisu pro to nejsou žádné důkazy a očekávám zproštění,“ řekl.
Půta byl z přijetí úplatku obviněný na podzim 2014. Liberecký soud se případem zabývá podruhé. Poprvé mu státní zástupce navrhoval pětiletý trest, v květnu 2020 ale soud všechny obžalované zprostil viny. Vrchní soud pak rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.
Žalobce navrhuje pro Metrostav peněžitý trest
Žalobce navrhl v liberecké kauze Metrostavu peněžitý trest 55 milionů korun a tři roky zákaz účasti na veřejných zakázkách. Trest je souhrnný, oproti předchozímu odsouzení stavební firmy v jiných korupčních kauzách zvýšený o 20 milionů korun.
Hejtmana podle obžaloby upláceli dva zaměstnanci Metrostavu, jeden zemřel a druhý obvinění odmítá. Metrostav čelí i obvinění, že zakázku na rekonstrukci kostela s příslibem 55milionové evropské dotace zmanipuloval a předražil ve svůj prospěch. Metrostav i její obžalovaná dceřiná společnost Metrostav Infrastructure uzavřely sice se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, soud ji ale nepřijal.
Státní zástupce dnes i tak pro Metrostav navrhl stejný trest, jaký byl v návrhu dohody. Obhájce Metrostavu žádal od upuštění od souhrnného trestu. Míní, že již dříve uložené tresty jsou pro firmu dostatečná. „Byla za jednání svých bývalých zaměstnanců v době před deseti lety již dostatečně potrestána,“ uvedl dnes obhájce.
U soudu v Liberci dnes začaly závěrečné řeči, senát si na ně vyčlenil až osm dnů. Své návrhy zatím přednesli státní zástupce a někteří obhájci.
Liberecký soud se případem zabývá podruhé. Poprvé v květnu 2020 všechny obžalované zprostil viny, vrchní soud ale rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání. S ohledem na velký počet obžalovaných soud na závěrečné řeči vyčlenil osm jednacích dnů. Rozsudek v korupční kauze soud v Liberci vynese za měsíc.