V Harrachově na Jablonecku dokončili po čtyřech letech rekonstrukci kaple sv. Alžběty, kterou postavili za patronátu majitele panství Jana Nepomuka Harracha v letech 1898 až 1902, kdy byla také vysvěcena. Obnova drobné stavby u místní sklárny přišla na více než tři miliony korun, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov) u příležitosti slavnostního znovuvysvěcení kaple kardinálem Dominikem Dukou.
Historizující kaple sv. Alžběty postavená v neogotickém stylu stojí u silnice, na jižním okraji areálu sklárny, zhruba 25 metrů od Panského domu. Od konce června 2021 je památkově chráněná spolu s dalšími částmi areálu sklárny, jako je Panský dům nebo brusírna skla. Zasvěcena je kaple sv. Alžbětě, která byla patronkou charitativních sdružení, sirotků, vdov, nevinně pronásledovaných a bývá nazývána "světicí spravedlnosti".
"Kaplička je jednou z místních dominant, byla ale v havarijním stavu - střechou zatékalo, zvon byl rozbitý, plot zbouraný," popsal stav drobné památky starosta. S obnovou začali dobrovolníci, pak se přidalo i město, přispěl Liberecký kraj a také ministerstvo zemědělství z programu na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků. Obnovou prošly vstupní dveře, propadlé podlahy i dubové lavice, restaurátoři opravili cenné vitráže, zlacení kříže i unikátní oltář z benátských zrcadel.
Harrachovské kapli se říká skleněná, i když je z místní žuly, erby a sochy jsou z hořického pískovce. Jejich autorem je český sochař Antonín Sucharda. Interiér je ale ukázkou umu českých sklářů. Ve věžičce visí půlmetrový skleněný zvon, původní v harrachovské sklárně odlil v roce 1916 Julius Klinger. Zvon ale praskl, a tak ve sklárně vyrobili nový. "Zvonilo se na něj, když se v rodině nějakého skláře narodilo dítě nebo když sklář zemřel," řekl majitel sklárny František Novosad.
Kaple je součástí areálu harrachovské sklárny, která patří v Libereckém kraji k oblíbeným turistickým cílům. Ročně ji navštíví až 60.000 lidí. Podnik vyrábí luxusní nápojové a užitkové sklo a křišťálové lustry a zaměstnává zhruba 80 lidí. V areálu je sklářské muzeum a prodejna, výtvarná dílna, minipivovar, pivní lázně, hotel a restaurace. I obnovená kaple zůstane podle Vašíčka otevřená veřejnosti.