Maketa Tutanchamonovy pohřební komory či svítící kopie Rosettské desky, která pomohla k rozluštění hieroglyfů, dočasně přibudou do krajské knihovny v Liberci. Patří do egyptologické výstavy, která tam začne příští týden ve středu. Její součástí bude i úkolová hra pro děti a téma výstavy využije knihovna i při květnovém festivalu dětského čtenářství. ČTK o tom informovala mluvčí knihovny Kateřina Šidlofová.
Jde o putovní výstavu Českého egyptologického ústavu, která byla poprvé k vidění před třemi lety v pražském Karolinu. Pro libereckou knihovnu je svým rozsahem neobvyklá a s instalací děl pomáhají i studenti střední odborné školy z Kateřinek. "Jedná se o jednu z největších a organizačně nejnáročnějších výstav, které v knihovně za poslední období proběhly. Věříme, že téma starověkého Egypta zaujme a přitáhne nejenom žáky a studenty, ale též širokou veřejnost," dodala ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.
Výstava nazvaná "Kouzlo objevování. Od hieroglyfů k Tutanchamonovi" bude v Liberci do 30. května a připomíná dvě významné události. "V roce 1822 přišel Jean François Champollion na způsob, jakým číst starověké hieroglyfy a fakticky tím moderní egyptologii jako vědu založil. O sto let později, v listopadu roku 1922, se po letech neúnavné práce usmálo štěstí na Howarda Cartera, jenž v Údolí králů objevil hrobku do té doby téměř neznámého panovníka Tutanchamona," uvedla Šidlofová.
Návštěvníci výstavy se tak budou moci seznámit s tím, jak funguje systém staroegyptského hieroglyfického písma, jaké jiné druhy písma Egypťané používali, nebo jak se proměňoval jejich jazyk a jeho gramatická struktura. "Expozice též názorně ukáže, že rozluštění hieroglyfického písma bylo zcela zásadním momentem na cestě za poznáním kultury a dějin starověkého Egypta, které bylo do té doby bez znalosti jazyka a písma, a tedy bez porozumění pramenům, velmi obtížné," uvedla mluvčí knihovny. Druhá část výstavy je spojená s Tutanchamonovou hrobkou. "Představí nejen příběh jejího objevení, ale také mnohaletou soustavnou práci, která následovala, nebo nové vědecké poznatky spojené s tímto panovníkem," dodala Šidlofová.