„Stanice praská ve švech,“ konstatoval vedoucí stanice Petr Orel. A jeho slova potvrzuje statistika. Zatímco v minulém roce v Bartošovicích přijali 2 307 zraněných či jinak handicapovaných zvířat, letos dvoutisícovou hranici překročili už na konci července.
„Poslední modernizace se uskutečnila před zhruba patnácti lety, to však pro roční kapacitu tisíc zvířat. A už zjevně nestačí,“ vysvětlil Orel.
Za necelých čtrnáct milionů korun se ve stanici vzniklé už v roce 1983 – jako první ve střední Evropě – počítá s rekonstrukcí stávajících objektů, což umožní zvýšení kapacity přijímaných zvířat. Obnovu čeká také elektroinstalace.
Zachraňovat zvířata se pořád učíme, říká šéf záchranné stanice v Bartošovicích |
„Velmi nám chybí rovněž výběhy na držení velkých savců, například rysa nebo vlka. Nutně také potřebujeme obnovu provozních technických zařízení, třeba mrazicích boxů, odchovny a odchytových potřeb,“ vyjmenoval Orel. Zmínil například i potřebu nového vozidla pro přepravu zvířat.
Osmdesát procent nákladů uhradí dotace ze Státního fondu životního prostředí, další peníze přislíbili z jedné nadace a z krajského úřadu.
Exkurze veřejnosti i výuka školáků
I tak však stále schází asi 1,7 milionu korun, přičemž vedení stanice se snaží chybějící finance vyřešit dobročinnou sbírkou, její podrobnosti jsou na webu stanice.
Za zhruba tři týdny od založení poslaly na transparentní účet už zhruba tři stovky dárců přes čtvrt milionu korun. „Když vše půjde podle plánů, tak se dočkáme asi za dva roky. Do té doby to provozně musíme nějak zvládnout,“ řekl Petr Orel.
Stanice stojí v Bartošovicích na Novojičínsku v unikátní lokalitě Poodří.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Bartošovické zařízení spadá pod Český svaz ochránců přírody v Novém Jičíně a za čtyřicet let existence přijalo téměř čtyřicet tisíc kusů více než tří stovek druhů zvěře.
Působnost stanice zahrnuje většinu Moravskoslezského a části Zlínského a Olomouckého kraje.
Rovněž se věnuje výuce ochrany přírody a pořádá pravidelné prohlídky areálu. Známé jsou i speciální projekty, například návrat orla skalního do tuzemské přírody a rozhojnění chřadnoucí populace sýčka obecného.
5. srpna 2022 |