„Začínáme od sedmi hodin ráno a skončíme někdy okolo půl deváté večer,“ nastínil Dominik Fajkus rozsah vystoupení, na němž hraje on sám, ale také hudebníci Nikol Jedličková, Monika Rybková, Ondřej Šplíchal a Jan Urbančík.
Hudba se rozléhá celým centrem města. Netradiční klavírní koncert je součástí zářijového festivalu Bezručova Opava, jehož tématem jsou letos Opavské stopy. „Opava slaví 800 let, a proto jsme zvolili toto téma. Každý bod programu má nějakou vazbu na Opavu, styčný bod, její otisk,“ popsal dramaturg festivalu Petr Rotrekl.
Zajímavosti z programuOpava pořádá sochařské sympozium Nová socha. Oslovila umělce s vazbou na Opavu, například Kurta Gebauera, Tomáše Skalíka či Daniela Kloseho, aby navrhli objekt pro opavský veřejný prostor. Všech devatenáct účastníků sympozia představuje výstava Opavští „nejen“ sochaři v Arkádách ve Dvořákových sadech. Jak se za osm století existence města změnila noční obloha, ukáže 24. září pořad Obloha nad Opavou v proměnách věků. Scénické čtení kombinované se sférickou projekcí noční oblohy hostí Unisféra Slezské univerzity. Zážitkové jízdy opavskou tramvají v roce 1924 se souborem Ústav úžasu nazvané Čert vyletěl z elektriky ovládnou 27. a 28. září opavské Horní náměstí. Součástí bude 27. září i večerní párty v tramvaji Jízda časem. Poklady filmového archivu opavské radnice promítne 29. září kino Odboj. Opavské filmy pro pamětníky ukážou atmosféru města, jeho architekturu, módu, kulturu, sport i obyčejný život Opavanů před padesáti a více lety. |
Fajkusův koncert je druhým klavírním maratonem v téměř sedmdesátileté historii festivalu. Prvním byl 24hodinový koncert na počest minimalistické hudby v roce 2017.
Festival letos vstoupil do 67. ročníku své existence. Je tuzemským unikátem, město jej pořádá už od roku 1958. V rámci vybraného tématu každoročně v září propojuje divadlo, hudbu, film, výtvarné umění, literaturu i další žánry.
Jeho letošní hudební program dále láká mimo jiné na koncert světově uznávaného mandolinisty, multiinstrumentalisty a opavského rodáka Radima Zenkla či zpěvačky a houslistky Ivy Bittové, jež v Opavě strávila dětství.
Z filmového světa se lidé mohou těšit hned na několik novinek – od snímku režiséra a opavského rodáka Bohdana Slámy Konec světa přes dokument Razumovští z Vikštejna - Odysea emigrace, jehož uvedení se osobně zúčastní zástupci rodu, až po premiéru snímku zachycujícího květnový průvod Opavou k oslavám jejího osmistého jubilea.
„Průvod byl velkolepý, monumentální, úžasný – zúčastnilo se jej na dvanáct set lidí. Na několik kamer jej natočili studenti multimediální techniky Slezské univerzity. Slavnostní premiéru dokumentu uvedeme ve třech časech, aby lidé měli všichni možnost vidět, čeho byli součástí,“ popsal dramaturg Rotrekl.
Divadelní nabídka láká mimo jiné na hru Jonáš a tingltangl v podání Národního divadla moravskoslezského, kdy jednu z hlavních rolí ztvární Opavan a současný hudební ředitel souboru muzikálu ostravského národního divadla Jakub Žídek. Lahůdkou je i znovuuvedení současné opery Markéty Dvořákové a Ivo Medka MrTVÁ?, jež v roce 2007 oslnila publikum i kritiku na prestižním mezinárodním festivalu soudobé hudby Varšavský podzim. Autorka Markéta Dvořáková je rovněž opavskou rodačkou.
Bezručova Opava letos prozkoumá šťastné náhody i omyly. Nabídne přes čtyřicet akcí |
Literární program festivalu zve na křest knihy o Marii Fiedorové, spoluzakladatelce opavské oplatkárny Fiedor, Hořkosladká vůně vanilky, ale také na veřejné čtení Bezručových Slezských písní.
Stěžejním výtvarným projektem je výstava fotografa a reportéra Františka Zvardoně, jenž kdysi pracoval jako vedoucí fotodílny v továrně Ostroj. Slavnostní vernisáž začíná dnes v 17 hodin. „Zaplní všechny prostory Domu umění,“ láká Petr Rotrekl.
Kompletní program letošního ročníku, který čítá na padesát položek, lidé najdou na webu a sociálních sítích festivalu.