Bílá holubice a pamětní deska připomínají ve Frýdku-Místku Františka Vláčila. Město je odhalilo na domě v Komenského ulici, v němž slavný režisér prožil část dětství. Radnice k výročí 100 let od jeho narození formou výtvarné soutěže vybrala dílo, které Vláčila připomíná. Freska i pamětní deska jsou z dílny frýdecko-místeckého rodáka Oldřicha Moryse. ČTK to dnes řekla mluvčí města Jana Musálková Jeckelová.
"Námětem vzpomínky na režiséra je analogie domova s ptačí budkou, kde jedinec prožije dětství a které na prahu dospělosti opouští, jak tomu bylo v případě pobytu Františka Vláčila v tomto domě. Ke ztvárnění motivu je použito půdní kruhové okno, které, opatřeno bílou tyčí (bidýlkem) a společně s trojúhelníkovým štítem evokuje ptačí budku. Níže je použit záběr z Vláčilova průlomového filmu Holubice - holubice sedící na ruce sochy chlapce těsně před odletem," uvedl Morys. Ke ztvárnění holubice použil tradiční metodu fresky, tedy malbu do mokré omítky.
Výtvarník je mimo jiné autorem vítězného návrhu na památník Adolfa Loose v Brně nebo vítězem architektonické soutěže na podobu pitného stojanu před Vřídelní kolonádou v Karlových Varech. Lidé ve Frýdku-Místku každoročně obdivují jeho stromový betlém v dutině kmene stromu v altánku v Sadech Bedřicha Smetany v Místku.
Frýdek-Místek si Vláčila připomíná během roku výročí 100 let od jeho narození například filmovými projekcemi. Při příležitosti odhalení uměleckého díla na jeho počest se uskutečnila také debata a projekce filmu Marketa Lazarová v kině Vlast.
Vláčil se narodil v roce 1924 v Českém Těšíně, kde jeho otec František Vláčil byl jedním z velitelů 8. pěšího pluku. Po přestěhování pluku do Místku se rodina Vláčilových přestěhovala v roce 1930 právě do domu v Komenského ulici. Vláčilův nejslavnější snímek Marketa Lazarová, ve své době nejdražší československý film, byl v novinářské anketě v roce 1994 vyhlášen nejlepším českým filmem všech dob.