Bohumín na Karvinsku prodloužil termín pro podávání žádostí o mimořádnou vládní pomoc po zářijových záplavách. Původně mohli lidé žádosti podávat do konce listopadu, mohou tak ale učinit do 13. prosince. O pomoc zatím nepožádaly všechny domácnosti, které by na ni mohly mít nárok. Novinářům to dnes sdělila mluvčí města Jana Končítková.
Přibližně z 1500 rodin, které by peníze mohly čerpat, jich do konce listopadu požádalo o finanční podporu 1276. "Rozhodli jsme se proto termín podání žádosti prodloužit do 13. prosince. Domácnosti se zaplavenými sklepy, ve kterých měli lidé technologické zázemí, mají nárok na 20.000 korun. Obyvatelé města, kterým velká voda vytopila obytné prostory, mohou získat podporu až 85.000 korun, výsledná částka se bude odvíjet od konečného počtu žadatelů," uvedla tajemnice Eva Giecková.
Na mimořádnou pomoc domácnostem postiženým záplavami vláda vyčlenila průměrně 40.000 korun na domácnost. O konkrétní výši podpory ale rozhodují obce, kterým stát peníze posílá formou dotace. Bohumín na finanční výpomoc zaplaveným domácnostem obdržel od Státního fondu životního prostředí 60 milionů korun.
Ve městě se dnes naposledy sešel krizový štáb, který od zářijových ničivých povodní zasedl celkem jednatřicetkrát, aby koordinoval záchranné a následně obnovovací práce. Velká voda se v září rozlila na celé území Pudlova, Šunychlu, Starého Bohumína a do části Vrbice, Skřečoně a Nového Bohumína. Celkově způsobila škody za 1,4 miliardy korun.
"Voda úplně zničila rozestavěné protipovodňové zdi u dálnice, protrhla břeh mezi stružkou a Vrbickým jezerem a poškodila nedávno dokončenou protipovodňovou hráz. Na několik dnů vyřadila z provozu elektrorozvodnu, zaplavila na 1500 domácností, 150 z nich se stalo neobyvatelnými. Na majetku města napáchala škody za 125 milionů, občané vyčíslili škody na 866 milionů, podniky na 315 milionů, živnostníci, spolky a další instituce na 42 milionů," řekla Končítková.
Pro město jsou to třetí rozsáhlé záplavy, zasaženo bylo i v letech 1997 a 2010. Podle původních plánů měla být kompletní protipovodňová ochrana Bohumína hotová už v roce 2020. Záměr však podle mluvčí narážel na odpor některých majitelů pozemků.
"Povodně znovu ukázaly nenahraditelnost elektrorozvodny v Pudlově. Internetové služby selhávaly kvůli umístění technologií poskytovatele v suterénu, do kterého vnikla voda. Mobilní sítě byly přetížené, což komplikovalo komunikaci mezi krizovými složkami, problematická se ukázala i informovanost lidí pomocí sirén. Potvrdilo se, že bez elektřiny, signálu a internetu jsou naše možnosti výrazně omezené," shrnul poznatky z posledních povodní starosta Petr Vícha (SOCDEM). Dodal, že po tříměsíční práci činnost krizového štábu 13. prosince oficiálně skončí, jeho členové ale budou ještě několik měsíců koordinovat odstraňování škod.