Dosavadní koeficient 1,5 byl zrušen. Místo něj se v Otravě zavádí nový místní koeficient pro různé skupiny nemovitostí. Pro průmysl, stavebnictví, dopravu, energetiku, zemědělskou výrobu a zpevněné plochy určené k podnikání se zvyšuje z 2,55 na 3,2, pro ostatní podnikání, rekreační budovy, garáže a zemědělské nemovitosti zůstává 1,5.
„Závaznou vyhlášku upravující koeficient daně jsme museli změnit kvůli změně legislativy. Jinak bychom přišli o několik stovek milionů,“ přiblížila důvody, proč se už podruhé po sobě zvyšuje daňová zátěž podnikatelů, náměstkyně ostravského primátora Lucie Baránková Vilamová.
„Důležité je, že nezvyšujeme daně fyzickým osobám, které vlastní byty a domky.“
Změnu však pocítí podnikatelé napříč městem. Pro rok 2024 je odhadován celkový výnos ve výši cca 533 milionů korun. Nově by měl stoupnout na přibližně 686 milionů.
„Zátěž se zvyšuje“
Proti navýšení koeficientu se postavil někdejší ostravský primátor Tomáš Macura.
„Těch 150 milionů půjde na vrub podnikatelských subjektů. Jejich zátěž se zvyšuje už druhým rokem za sebou,“ konstatoval Tomáš Macura.
„Předpokládal jsem, že město opraví ten právní paskvil, kdy více platily firmy v zónách pro těžký průmysl, ale třeba koksovna ne, to se ale nestalo.“
Podle Lucie Baránkové Vilamové však právě tato úprava pozici jednotlivých firem narovná. „V tuto chvíli to narovnáváme a už nyní bude třeba tolikrát zmiňovaná koksovna patřit tam, kam má, vysvětlila náměstkyně primátora.
Oslovené ostravské firmy z navýšení koeficientu daně z nemovitosti nadšené pochopitelně nejsou. Například podle zástupců společnosti Vítkovice není v Ostravě pro další skokový růst přímé daně důvod.
„Vítkovice jsou v Ostravě více než 195 let vlastníkem spousty pozemků a budov. Daň z nemovitostí citelně narostla už letos, ze zhruba 2,7 milionu v roce 2023 na přibližně 6,5 milionu korun. Další zvýšení koeficientů bude znamenat růst odhadem na deset i více milionů korun,“ konstatovala mluvčí společnosti Vítkovice Eva Kijonková.
A mnoho firem může podle ní být stále znevýhodněno. „Řada pozemků v Ostravě je stále vedených jako místa pro těžký průmysl nebo energetiku, i když se tam už reálně rozvíjí developerské projekty, IT nebo jiný lehký průmysl. To je věc, kterou je třeba vyřešit,“ dodala Eva Kijonková.
Na navýšení bude muset reagovat i společnost Liberty Ostrava, byť z té město v dalších měsících možná příliš peněz neuvidí.
„Daň z nemovitých věcí tvoří významný fixní výdaj společnosti a zvýšení tohoto fixního výdaje se nás dotkne v řádech milionů korun ročně,“ konstatovala ředitelka pro komunikaci Kateřina Zajíčková.
Výrazným vlastníkem pozemků v Ostravě je i státní podnik Diamo. „Jakékoliv navýšení daně z nemovitosti ovlivní v budoucnu náš rozpočet na zahlazování následků hornické činnosti. Přesto motivaci zvýšit příjmy statutárního města Ostravy rozumíme,“ komentoval navýšení koeficientu daně mluvčí Diama Tomáš Indrei.
Ostrava ale není jediným městem, které pro příští rok koeficient daně z nemovitosti navyšuje. Podle údajů Sbírky právních předpisů územních samosprávných celků se od 1. ledna 2025 chystá koeficient změnit 85 obcí napříč krajem, včetně třeba Havířova, Karviné nebo Frýdku-Místku. A další na to ještě mají, podle zákona, čas do 1. října 2024.
20. června 2024 |