Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Je nejprve nutné pomoci s infrastrukturními věcmi, ať už je to obnova signálu, aby ti lidé nebyli odříznuti od informací, obnova dodávek elektřiny, samozřejmě obnova komunikací,“ řekl během návštěvy regionu Petr Fiala. Uvedl také, že je pro občany v zaplavených oblastech třeba zajistit dostatek pitné vody v cisternách, dodávku léků a potravin.
Česko požádalo v evropském systému civilní pomoci o 15 tisíc vysoušečů, řekl novinářům po dnešním výjezdu vlády do Moravskoslezského kraje vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Úřady již do regionů rozvážejí osm tisíc kusů z vlastních českých zásob, doplnil. Právě o vysoušeče a velkokapacitní čerpadla je podle ministra vnitra v regionech postižených povodněmi největší zájem.
Zažili nepopsatelnou spoušť. Teď lidé v Hradišti věří, že se jim voda vyhne |
Velká část ministrů dnes vyrazila do Moravskoslezského kraje, navštívili Opavu či Ostravu, kde jednali s místními představiteli. Podle Rakušana takové cesty pomohou přenášet zkušenosti z regionů a místních krizových štábů na ústřední úroveň. Po návratu do Prahy mají politici dnes večer v plánu ještě zasedání Ústředního krizového štábu.
Rakušan poukázal i na případy rabování a upozornil na výši trestů. „Jsme ve stavu nebezpečí a v takovém právním stavu jsou tresty za rabování přísnější, ti lidé mohou jít do vězení až na dvanáct let,“ řekl.
Signál, pitná voda a elektřina
Aktuálně je hlavní prioritou zajistit všude pitnou vodu, mobilní signál a elektřinu. Další na řadě jsou zmiňovaná čerpadla a vysoušeče. „To v této fázi musíme umět dodat,“ uvedl. Lidé v odříznutých oblastech by měli směřovat primárně své požadavky na svého starostu, v případě závažné situace na složky integrovaného záchranného systému.
Potvrdily se tři případy rabování. Krizový štáb řešil důchody, doklady i volby |
Rakušan zmínil, že od zástupců regionů dostává informace o prvních případech rabování či vykrádání v lokalitách postižených povodněmi. Připomněl, že při vyhlášeném stavu nebezpečí hrozí za takové prohřešky přísnější tresty.
Obnovou země, zejména financováním byl pověřen ministr financí. „Ze zkušeností z let 1997 a 2002 plyne, že zhruba 25 procent celkových škod ze záplav pokrývá státní rozpočet,“ řekl. Další škody mají pokrýt pojišťovny. Ty budou jednat neprodleně, bez zbytečné byrokracie.
Novela rozpočtu
Stanjura chce kvůli škodám způsobeným povodněmi v nejbližších dnech oslovit sněmovní opozici a co nejrychleji schválit novelu státního rozpočtu na letošní rok. Řekl to po jednání členů vlády se zástupci Moravskoslezského kraje v Ostravě.
Schválit rozpočet je podle něj potřeba i s rizikem, že částka celkových škod nebude přesně spočítaná. „Nejde čekat měsíce, až to bude úplně přesně spočítané,“ řekl. Věří, že s opozicí najdou společnou řeč a vyřeší to relativně rychle.
Ze zkušeností z minulosti se podle něj dá odhadovat, že účast státního rozpočtu na obnově je zhruba 25 procent. Pokud by například škody byly za 100 miliard korun, účast státního rozpočtu by byla 25 miliard korun. „Těch 100 miliard celkových škod nemusí být daleko od pravdy, ale to se skutečně uvidí“ řekl Stanjura.
Volební komise doplní státní úředníci
Volební komise v místech, kde budou kvůli řešení následků povodní chybět členové, by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohli doplnit státní úředníci. Považoval by to za vhodnější než široké zapojení hasičů a policistů, kteří jsou potřeba při jiných úkolech. Fiala to řekl novinářům po dnešní návštěvě Moravskoslezského kraje.
Úřady zřídí linku pro starosty, na kterou budou moci nahlásit všechny problémy, které kvůli povodním budou při volbách mít, dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podrobnosti oznámí po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ).
S dotazy ohledně voleb a možnosti řešení problémů spojených s jejich zajištěním se budou moci zástupci obcí zasažených povodní obracet na linku 974 817 360. Dostupná bude ve středu a ve čtvrtek od 09:00 do 19:00, v pátek od 08:00 do 22:30 a v sobotu od 08:00 do 17:00, informovalo ministerstvo vnitra na svém webu.
Kabinet v pondělí rozhodl, že krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční podle plánu. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi, uvedl po mimořádném jednání kabinetu Fiala. Na ministerstvu vnitra také vznikla pracovní skupina, která má pomoct, aby se volby konaly regulérně.
O odklad voleb žádal Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy, kterou velká voda citelně zasáhla. Dnes uvedl, že rozhodnutí vlády z lidského hlediska nechápe. Lidé se podle něj z některých povodní odříznutých lokalit často k urnám vůbec nedostanou, dalším velká voda odnesla doklady.
„Řešíme problémy, které v jednotlivých obcích mohou nastat. Jsme schopni pomoci zajistit provizorní nebo náhradní volební místnosti. Toto ale pravděpodobně na většině míst potřeba nebude. Případy s doklady mohou nastat, uvidíme, jak budou časté, ony mohou nastat i za normální situace, kdy někdo někomu ukradne doklady den před tím, než má jít k volbám, Jsou na to mechanismy, jakým způsobem se to dá řešit,“ uvedl Fiala.
Odsun voleb? Ještě by to šlo, ale nesměl by nastat žádný zádrhel, říká expert |
Podle Rakušana by zřejmě organizace voleb nebyla jednoduchá ani při jejich odkladu. Vláda je připravena městům a obcím zajistit například i agregáty tam, kde by například volební místnosti neměly proud. Po jednání ÚKŠ chce Rakušan zveřejnit konkrétní manuál pro samosprávy.
Premiér v Ostravě odmítl kritiku, že vláda o konání voleb rozhodla „od zeleného stolu“ bez diskuse se starosty. „Od většiny jsme měli informaci, že jsou schopni volby zajistit,“ uvedl. Ministři brali vážně i opačné názory.
Premiér připomněl, že rozhodnutí by náleželo Parlamentu a předcházet by mu muselo vyhlášení nouzového stavu, který byl při pandemii covidu-19 vnímaný problematicky. „Je otázka, jestli by nebyla zpochybněna legitimita odsunutých voleb,“ podotkl Fiala. Rakušan řekl, že odsun termínu by vyžadoval možná protiústavní vyhlášení nouzového stavu, o který nikdo nezažádal.