Vedení města muselo čelit kritice opozice, podle které je materiál špatně připravený a chybí v něm některé dokumenty. Objekt by se po opravách měl stát nový sídlem Střediska volného času (SVČ) Klíč, které je příspěvkovou organizací města.
Nemovitost byla v minulosti dvakrát neúspěšně nabízena v dražbě, nejprve za 25 milionů korun, posléze za 22,5 milionu korun. Podle posledního odborného odhadu, který pro město vypracoval znalec, byl Český dům oceněn na 18,3 milionu korun.
Město jednalo s vlastníkem objektu a nakonec se podle náměstka primátora Jiřího Kajzara (Naše Město F-M) dohodlo na kompromisní ceně 19,9 milionu korun.
Marlenka vydražila historickou textilku, kromě pečení dortů tam založí muzeum![]() |
Opoziční zastupitelé poukazovali mimo jiné na to, že město není schopno dostatečně zdůvodnit, proč nemovitost kupuje za jinou než obvyklou cenu. Kritizovali to, že v předloženém materiálu chybí odborné vyjádření znalce, na jehož předložení opozice trvala a dokument nakonec obdržela.
Vadil jim i fakt, že město nemá aktuální statické posouzení budovy a že zastupitelům nepředložilo kupní smlouvu v plném znění. Opozici se rovněž nelíbilo, že na jednání není přítomen ředitel SVČ Klíč Patrik Siegelstein, který byl nakonec na jednání dodatečně povolán.
Frýdek-Místek chystá nové kulturní centrum, bude stát přes 700 milionů![]() |
Primátor Petr Korč (Naše Město F-M) kritiku opakovaně odmítl. Podle něj v materiálu byly uvedeny všechny podstatné náležitosti smlouvy. Po tříhodinovém jednání nakonec vedení města navrhlo ukončit diskusi, kterou označilo za nedůstojnou.
Například opoziční zastupitel Radovan Hořínek (ANO), který byl dříve členem vedení města, už v diskusi avizoval, že pokud bude materiál schválen, nechá prověřit, zda město jednalo s péčí řádného hospodáře.
„Doslova jsme chytili poslední šanci záchrany Českého domu. V případě, že by jej získal soukromník, mohl by ho nechat zbourat nebo zcela přestavět, na což bychom neměli žádný vliv, protože budova není památkově chráněná. Naší tendencí je zachraňovat budovy s významnou historií. Navíc budeme mít jedinečnou možnost spravovat souvislý pás městských objektů od budovy knihovny až po budoucí galerii Záložna,“ řekl Korč.
SVČ Klíč, které patří svým rozsahem činnosti k největším volnočasovým střediskům v České republice, v současnosti sídlí v ne zcela vyhovujících prostorech. Působí v několika městských budovách a další prostory si pronajímá.
Budova Českého domu pochází z roku 1899. Náklady na jeho rekonstrukci budou v řádech desítek milionů korun.
7. června 2023 |