Hejtman Krkoka obalobu potvrdil, ale odmítl ji spojovat s politikou. Čtvrteční líčení se týká dvanáct let staré záleitosti a nemá nic společného s mým aktuálním působením v politice. Na doporučení svého právního zástupce se do čtvrtka nebudu k této věci vyjadřovat, konstatoval hejtman.
Svůj postup vysvětlil tím, e svými komentáři nechce naruovat průběh soudního procesu, ani ovlivňovat mínění veřejnosti. Soudu se osobně zúčastním, věřím ve spravedlivý proces, doplnil hejtman.
Informaci jako první přinesl web denik.cz. Krajský éf hnutí ANO Josef Bělica uvedl, e o případu ví. Pan hejtman mne o tomto případu informoval někdy na konci února. Co vím, tak lo o údajnou činnost jetě před jeho politickou kariérou a ve firmě nebyl jednatelem, ale jen zaměstnancem, uvedl Bělica.
Zatím nechce vydávat ádné stanovisko krajského vedení hnutí, počkal by na dalí vývoj případu.
Piráti zvaují výzvu k rezignaci
Pro Piráty, kteří jsou v krajském zastupitelstvu v opozici, to je vak zásadní politický problém. Ačkoliv jde o starý případ a jetě před politickou kariérou pana hejtmana, tak věříme, e hnutí ANO k obalobě svého politika z korupce zaujme jednoznačné stanovisko. Sám pan hejtman by měl z toho vyvodit osobní odpovědnost, uvedla krajská zastupitelka Zuzana Klusová.
Zdůraznila, e moravskosleztí Piráti počkají na zahájení soudu a co se v jednání a v obalobě objeví. Případně jsme připraveni vyzvat pana hejtmana k rezignaci. Jetě to zváíme, konstatovala Klusová.
Policie: Hotovost, zájezdy i pobyty na jachtách
Krkoka v letech 2009 a 2012 působil ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obaloby úplatky putovaly k lékařům. Vyetřování tohoto rozsáhlého případu skončilo u v roce 2021, kdy policie navrhla obalovat 66 lékařů a zástupců farmaceutických firem.
Policie chce obalovat 66 lékařů a zástupců firem za uplacené předepisování léků |
Lékaři podle závěrů vyetřování měli v letech 2009 a 2013 přijímat úplatky za to, e budou přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem měly být tímto způsobem předány úplatky v celkové výi přiblině dvanáct milionů korun, uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
Lékařům hrozí za braní úplatků a pět let za mříemi, zástupcům firem za podplácení a est let vězení. Policisté navíc zástupce společností vinili také z účasti na organizované zločinecké skupině, za co lze uloit a desetileté vězení a také propadnutí majetku.
Vondrák: Před námi to dříve zatajil
Formy úplatků byly různé, údajně od peněz v hotovosti, zájezdů, věcných darů, pobytů na jachtách a podobně. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů. Na motivování lékařů se údajně podílel i Krkoka.
Pro Krkokova předchůdce na pozici hejtmana Ivo Vondráka, který byl po několik let v hnutí ANO jeho stranickým nadřízeným, je tato informace velkým překvapením.
Pan Krkoka mne o tom, e by měl být z něčeho obviněn nebo obalován, nikdy neinformoval. Před vemi ve vedení kraje to zatajil. A docela se tomu divím, protoe jak je patrné, u jde o poměrně starou věc, reagoval s tím, e ctí presumpci neviny. Nicméně ve svém týmu bych někoho takového do vyjasnění nechtěl, doplnil.