„Výběrové řízení na prodej podniku by mohlo být vyhlášeno na začátku příštího roku, našim cílem je mít v polovině příštího roku prodáno,“ komentoval plánované kroky insolvenční správce Peták. „Zatím nikdo nevyjádřil oficiálně zájem, ale zájemců je několik, některá jména se objevila i ve veřejném prostoru.“
Mezi zájemci o koupi Liberty Ostrava jsou podle dostupných informací Třinecké železárny nebo skupina CE Industries Jaroslava Strnada, která už v podniku financuje provoz dvou závodů. Hovoří se také o průmyslové skupině Jindal Group sídlící v Indii, která už kupuje další ostravskou společnost Vítkovice Steel.
Za kolik by se huť mohla prodat a kolik by tudíž dostali zpět věřitelé, zatím není jasné. „Přesnější informace budeme mít po zpracování znaleckého posudku,“ vysvětlil insolvenční správce.
Problémy se středojemnou válcovnou
Posudek by měl stát 3,5 milionu korun a v případě firmy velké, jako je ostravská Liberty, trvá jeho vypracování i několik měsíců.
Ne všichni věřitelé ale s navrhovaným řešením souhlasili. Některým se zdály pravomoci insolvenčního správce a věřitelského výboru spojené s prodejem podniku příliš široké, nakonec ale většina odhlasovala původní návrh.
Ale vadily i další věci. „Nemělo by to být jen o udržení zaměstnanosti, ale taky o ekonomice,“ komentoval průběh insolvenčního řízení Zdeněk Trojek, jeden z věřitelů. „Je třeba oslovit i zahraniční zájemce. Co vím, tak zájem by byl.“
Než se podaří případný prodej dojednat, hrozí, že bude nutné uzavřít jeden ze současných provozů, a to Závod 14 – středojemnou válcovnu. Ta nyní vydělává tak málo, že správce zvažuje přerušení výroby.
Odbory: Huť se musí prodat jako celek
„Bod zvratu ve výrobě se zde pohybuje okolo dvaceti kilotun měsíční produkce, což se nyní nedaří plnit. Snažíme se tuto výrobu udržet, ale nemůže tomu být za každou cenu,“ řekl Šimon Peták s tím, že v závodě 14 pracuje na sedm stovek lidí.
Předseda odborů v Liberty Petr Slanina řekl, že odbory dnešní rozhodnutí vítají. „Je to konečně rozuzlení, kam dál bude směřovat huť. Věříme, že se najdou dostatečně silní zájemci, kteří budou chtít huť provozovat dále alespoň v takovém formátu, jako je dneska,“ řekl Slanina.
Odbory budou chtít, aby se firma prodávala jako celek. „Je to náš požadavek, protože vnímáme, že tak je jedině možnost zachovat aspoň takovou zaměstnanost, jako je dneska, respektive do budoucna by se zaměstnanost opět mohla zvýšit na huti, pokud bude prodaná jako celek a bude provozována jako ocelárna,“ řekl Slanina.
7. listopadu 2024 |