Radnice Krnova na Bruntálsku během několika dnů spustí program, kterým chce pomoci místním podnikatelům zasaženým povodní. Ze svého rozpočtu vyčlení pět milionů korun, nejvíce postižení živnostníci či malé firmy dostanou 15.000 korun. ČTK to řekl krnovský starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti).
"Ta pomoc bude opravdu spíše symbolická, v řádech malých desetitisíců korun pro jednoho živnostníka, ale bereme to aspoň jako určitou podporu spíš než finanční, tak mentální, protože ten stav je pořád velmi závažný," řekl Hradil.
Dvaadvacetitisícový Krnov patřil mezi místa, která zářijová povodeň v Moravskoslezském kraji zasáhla nejvíce. Voda zaplavila zhruba 80 procent města.
"Firmy jsou na tom pořád velmi špatně, protože přes usilovná jednání, která probíhají, a přes nějaké nadějné kroky, které vypadají, že můžou přijít, tak pomoc státu je teď téměř nulová," řekl starosta. Dodal, že ale věří, že se to zlomí a opravdu s adekvátní pomocí přijde.
"My jsme se rozhodli vyčlenit částku pět milionů korun. Je to opravdu symbolické, protože náš rozpočet krvácí, a v podstatě na jednoho živnostníka nebo malou firmu vyjde 15.000 korun, což je opravdu velmi málo, ale prostě nám to přijde lepší než nic a než čekat. Živnostníci kteří třeba nejsou v provozu, tak nemají nárok ani na kurzarbeit, takže tam je ta pomoc vlastně nulová. Proto jsme se rozhodli jít touto cestou," řekl Hradil.
Příspěvek od radnice dostane okolo 300 živnostníků. "My jsme se rozhodli ten program vyčlenit tak, aby to dostali ti nejvíce postižení. Musí mít poškozenou provozovnu. Chápeme, že jsou i podnikatelé, kteří třeba neměli vůbec provozovnu zatopenou, můžou to být třeba účetní, kteří přišli o zakázky, a vůbec obecně podnikatelé, kteří nemají zakázky, byť nebyli zatopeni, ale jejich zákazníci ano. Takže museli jsme složitě přemýšlet, jak tu pomoc koncipovat, tak aby vůbec jsme byli schopni ji vyplácet s ohledem na to, že dopad povodně na lokální ekonomiku byl opravdu tvrdý," řekl starosta.
Povodně zasáhly v polovině září zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Celkové škody odhaduje vláda na 45 až 50 miliard korun. Vláda kvůli povodním zvýšila schodek letošního státního rozpočtu o 30 miliard korun a plánovaný schodek rozpočtu na příští rok o deset miliard korun.
Lidem postiženým povodněmi vláda poskytla okamžitou pomoc v průměrné výši 40.000 korun na domácnost. Kromě toho vypsala programy na zajištění úvěrů nebo na zvýhodněné úvěry pro firmy postižené povodněmi. Podnikům spolufinancuje i náhrady mezd pro zaměstnance, kteří nemohou chodit do práce.