Podmínkou vstřícné verze císařského řezu je pouze částečná anestezie rodičky. Vyřadí vnímání bolesti ve spodní části těla, ale žena zůstává při vědomí a může prožít už na sále kontakt s novorozencem.
„Naše porodnice v tom byla první v republice,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.
Porod císařským řezem se už promítá do evoluce, tvrdí vědci |
„Ve chvíli, kdy vytáhneme miminko nad operační ránu, si ho maminka může vzít do náruče a přivinout. První ozvy srdce, doteky i hlas, které dítě slyší, jsou právě od ní, a ne od operatéra,“ vysvětlila vedoucí lékařka porodního sálu Iva Staňová.
Dodala, že tento prvotní blízký kontakt je nenahraditelný. Zkušenosti s laskavými porody podle ní také ukázaly, že jakkoliv jsou ženy před operací vystresované, v momentě, kdy dostanou dítě do rukou, převládnou pozitivní emoce.
„Ženy také zjistí, že se zbytečně obávaly třeba pohledu na řeznou ránu na svém těle. Mají totiž většinou tak velký pupík, že k řezu nedohlédnou,“ podotkla Staňová.
Součástí laskavého porodu je zapojení partnera, který se operace účastní. Tereza Stehlová si vybrala ostravskou městskou nemocnici, protože chtěla přivést dítě na svět bez komplikací, bez bolesti, ale zároveň to chtěla prožít.
„Jizvu si sprchujte.“ Ženám po císařském řezu chybí informace, pomoct má příručka![]() |
„Byl to nejkrásnější okamžik mého života,“ uvedla. Důležitá pro ni byla právě i přítomnost partnera. „Sdílel se mnou první minuty euforie štěstí a pocity naplnění z bezpodmínečné lásky k naší dceři,“ popsala.
Ročně rodí v Městské nemocnici Ostrava téměř tisíc žen, z toho dvacet procent přivádí děti na svět císařským řezem, a to převážně při částečné anestezii.