Z jedenácti členů vedení kraje (ANO + SPD) bude mít šest i jinou práci, nejčastěji další volenou politickou funkci, jíž se zatím hodlá dále věnovat i navzdory nové pozici na kraji.
To na pondělním ustavujícím zastupitelstvu kritizoval hlavně exhejtman Ivo Vondrák (STAN a Osobnosti pro kraj). „Kumulace funkcí u tolika lidí povede k jedinému výsledku: tato rada kraje pojede na poloviční plyn. V době, kdy budeme řešit následky povodní a je tady rozjetá transformace ekonomiky se šibeničním termínem ukončení čerpání dotací v roce 2027, to vyžaduje od všech na kraji plné nasazení,“ zdůraznil Vondrák.
I bývalý hejtman byl současně poslancem
Vždy zmiňoval, že mu vadí souběhy takzvaných exekutivních – tedy výkonných funkcí, například krajských náměstků a radních – se starosty, místostarosty nebo magistrátními náměstky. To se však netýká například senátorů a poslanců, protože i Vondrák byl současně hejtmanem a poslancem.
V bývalé krajské radě měli více funkcí čtyři členové, třeba náměstek Jiří Navrátil (KDU-ČSL), který byl i poslancem a místostarostou Mořkova na Novojičínsku. Nebo krajská radní, poslankyně a šéfka Popáleninového centra Zdenka Crkvenjaš Němečková (ODS).
V nové radě dokonce tři funkce dosud vykonává přímo hejtman Josef Bělica. Od roku 2017 poslancuje, o rok později se stal primátorem sedmdesátitisícového Havířova a od loňského dubna, po vynucené rezignaci předchozího hejtmana Jana Krkošky, vede i kraj.
Už dříve však uvedl, že pokud si hejtmanské místo udrží i pro další volební období, na prosincovém jednání městského zastupitelstva z pozice primátora odstoupí.
Hejtman Bělica: Voliči mě přemlouvají, ať zůstanu primátorem
„Jednak jsem to slíbil, jednak nejsem dále schopen to časově zvládat na takové úrovni, jak bych si představoval,“ řekl hejtman. Dodal, že vypětí za posledního půl roku bylo enormní.
Rozhodně si však nemyslí, že souběh funkcí je automaticky něco špatného. „Takové dotazy totiž dostávám pouze od novinářů. Voliči na ulici mě potkávají a přemlouvají, ať primátora Havířova nepokládám,“ konstatoval s tím, že jeho slova dokládá volební výsledek. „Naši voliči to jako problém nevnímají.“
Doplnil, že považuje naopak za správné, když jsou ve vedení kraje politici z radnic a magistrátů. „Konečně tam jsou lidé, kteří mají hluboké zkušenosti s tím, jak to chodí na městech a v obcích.“
„Mám rozdělanou práci“
Nově zvolení náměstci nejprve nechtěli na dotazy zejména od zastupitelů STAN a Osobností pro kraj odpovídat. Ke kritice se však připojil i komunistický zastupitel Josef Babka, který byl na všech ustavujících zastupitelstvech od vzniku krajů v roce 2000.
„Nikdy se však nestalo, aby kandidáti do rady kraje neodpovídali na dotazy. Musíme vědět, jestli krajského náměstka budeme nahánět na krajském úřadu, nebo v Opavě či v Novém Jičíně,“ poukázal například na nové náměstky a současně starostu Nového Jičína Stanislava Kopeckého a opavského náměstka Michala Kokoška (ANO).
Oba pak potvrdili, že ve svých funkcích na radnici i na magistrátu zůstanou. Stejně hovořila nová krajská náměstkyně pro informatiku a kybernetickou bezpečnost Jana Murová, současně starostka Města Albrechtice na Krnovsku.
„Mám rozdělané některé projekty, které končí v příštím roce. Nikdy neodcházím od rozdělané práce,“ podotkla zase vedoucí jedné z kateder na VŠB–TU Ostrava Šárka Vilamová, která bude na kraji řídit strategický rozvoj regionu.
Většina bude pobírat dva plné platy
Plán zatím pokračovat potvrdil i místostarosta Rychvaldu na Karvinsku Pavel Staněk (SPD), nově také krajský radní pro životní prostředí a územní plánování.
To Jan Veřmiřovský, náměstek pro školství, uvedl, že svou funkci ředitele ostravské základní školy po dobu působení na kraji opustí.
Hejtman Bělica jim prý práci na kraji nehodlá ulehčovat. „Musí si to každý z kolegů srovnat. Já mohu garantovat, že na kraji budou muset všichni podávat výkony, na které jsem zvyklý,“ upozornil.
Podle zákona z roku 2020 dostávají poslanci a senátoři v další kumulované funkci na čtyřicet procent snížený výdělek. To se však nevztahuje na souběh funkcí kraje a radnic s magistráty. Takže pokud je někdo starostou a nyní náměstkem, nic mu nebrání pobírat sto procent obou platů.