Nemocnice Agel Nový Jičín bude nově vzdělávat klinické farmaceuty posuzují medikaci pacientů. Získala totiž potřebnou akreditaci. Zdravotnické zařízení bude druhou nemocnicí v regionu, která má oprávnění ke vzdělávání těchto specializovaných pracovníků. Dosud to bylo možné jen v Městské nemocnici Ostrava. Novinářům to dnes sdělila mluvčí Agel Radka Miloševská.
"Nemocnice získala akreditaci ministerstva zdravotnictví pro specializační vzdělávání v oboru klinická farmacie. Rozšíření počtu vzdělávacích pracovišť je klíčové v situaci, kdy celá Česká republika čelí výraznému nedostatku těchto specialistů," uvedla Miloševská.
Klinický farmaceut dohlíží na medikaci pacientů. Hlídá například vzájemné působení jednotlivých léků, posuzuje jejich nežádoucí účinky nebo uzpůsobuje dávkování. "Klinický farmaceut je nepostradatelným členem nemocničního týmu. Zejména u pacientů užívajících řadu léků současně nebo u těžce nemocných je jeho role klíčová pro bezpečnou a účinnou léčbu," uvedla Miloševská.
Podle klinické farmaceutky novojičínské nemocnice Terezy Vaňkové je ale problémem nedostatek možností pro vzdělávání v tomto oboru. "Opakovaně se na mě obraceli kolegové z našeho regionu s velkým zájmem o klinickou farmacii. Chtěli se vzdělávat, měli motivaci i nadšení, ale jednoduše neměli kde. Bez akreditovaného pracoviště specializaci zahájit nelze," uvedla Vaňková, která akreditační proces iniciovala.
Pro zisk akreditace musela nemocnice splnit několik kritérií. Kromě přítomnosti atestovaného klinického farmaceuta s několikaletou praxí musela mít i odpovídající spektrum poskytované péče. Musela rovněž prokázat mezioborovou spolupráci.
"Nemocnice se díky akreditaci stane místem, kde se budou vzdělávat noví kliničtí farmaceuti, kteří rozšíří síť specialistů v kraji. Každý nový klinický farmaceut znamená kvalitnější farmakoterapii pro stovky pacientů," doplnila Vaňková.


















