Desítky milionů korun a roky práce si zřejmě vyžádají opravy povodněmi poškozené Slezské magistrály, s délkou 111 kilometrů jedné z nejdelších cyklotras v Moravskoslezském kraji. ČTK o tom dnes informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Při záplavách v polovině letošního září tato cyklotrasa, spojující Jeseník, Krnov, Opavu a Hlučín, v některých úsecích zcela zmizela.
"Voda se nevyhnula ani hojně využívané cyklistické trase číslo 55, vedoucí z Jeseníku až k Hlučínskému jezeru, která se řadí mezi dálkové trasy nadregioniálního významu a pyšní se tak označením Slezská magistrála," řekla Círová.
Koordinátor městské mobility krnovské radnice Michael Cestr doplnil, že trasa je poškozena či úplně zničena v několika úsecích. "Přičemž ty nejvíce poničené části jsou mezi Krnovem a Úvalnem," řekl. Cyklistická stezka byla v tomto úseku podle něj na několika místech zcela stržena, a to včetně zemního tělesa, vozovky i vysazené zeleně.
"Na dalších stovkách metrů došlo ke zvlnění, propadu či částečnému stržení stezky. Zničeny byly také dvě lávky, a to mezi Krnovem a Úvalnem a v Krásných Loučkách. Když jsme v průběhu října prováděli vyčíslování škod na dopravní infrastruktuře v Krnově i v okolních obcích, vyšlo nám, že na Slezské magistrále jen v katastru našeho města činí více než deset milionů korun," doplnil Cestr. Postup obnovy Slezské magistrály včetně financování bude koordinován s jednotlivými obcemi a městy na trase i s krajským a národním cyklokoordinátorem.
Krnovská radnice odhaduje, že opravy potrvají roky. Voda značně poškodila i okolní pozemky, které patří často soukromým zemědělcům. Do původního stavu se musí nejprve dostat tyto plochy. "Teprve pak na nich či v jejich sousedství můžeme opravovat cyklostezku. Obávám se, že tyto práce mohou trvat hodně dlouho. Řada vlastníků na ně nebude mít peníze," uvedl Cestr. S ohledem na poškození Slezské magistrály na mnoha dalších místech, jako například v Heřmanovicích, Holčovicích nebo v Opavě, není v současnosti možné ji plně využít.