Budova po rekonstrukci získala fasádu a prosklenou nástavbu, které vzhledem připomínají zlatou éru 30. let minulého století. Na více než šesti tisících metrech čtverečních vzniknou kanceláře pro jednotlivce i velké firmy. Počítá se ale také s restaurací a kavárnou s výhledem na náměstí Dr. E. Beneše, divadelním sálem nebo hudebním klubem.
Nový oficiální název zní Boutique Business Inkubátor Ostravica. V přízemí vzniknou potraviny s vybranými gastro specialitami. Navazovat bude v části přiléhající k náměstí Dr. E. Beneše kavárna s venkovním posezením. Oba provozy začnou fungovat během podzimu.
Obchodní dům OstravicaModerní obchodní palác na třídě 28. října podle návrhu známé představitelky německé avantgardy Marie Frommerové vznikal v letech 1928 až 1929. Poprvé se otevřel 3. března 1930. V přízemí se prodávaly látky, spodní prádlo, bižuterie, cestovní potřeby. V prvním patře pánská a dámská konfekce, ve druhém a třetím patře dětská móda, klobouky, bytový textil a doplňky a byl zde rovněž bufet. Čtvrté patro sloužilo vedení podniku a jako technické zázemí. V roce 1934 byla prodejní plocha rozšířena do sousední budovy na rohu Nádražní ulice a třídy 28. října, vznikl tak velký obchodní palác, který patřil k nejlepším obchodním domům v republice. Ostravica-Textilia se trvale uzavřena roku 2003 poté, co se v ní v roce 2000 při neodborných stavebních úpravách zřítila část stropu. Současní vlastníci koupili notně zchátralý někdejší obchodní dům v roce 2015, celková rekonstrukce začala v roce 2021. |
„Chtěli jsme vytvořit koncept kombinující home office s kanceláří. Výhodou je třeba možnost objednat si cokoli od kávy přes dezert po hlavní jídlo přímo od stolu a s donáškou přímo do kanceláře či na jednání v zasedačce,“ vysvětlil vedoucí projektu BBiO Daniel Zeman.
Kanceláře doplní neformální prostory s pohovkami a dalším vybavením, které mají připomínat spíše obývací pokoj než místo na práci. Zasedací místnosti budou vybaveny nejmodernějšími multidotykovými LCD panely, k dispozici bude i nahrávací a podcastové studio nebo zkušebny. Samozřejmostí je nejrychlejší internet 1Gbit.
„Primárně necílíme na velké korporace, ale silnou komunitu, kterou jsme nazvali BBiO klan. Ať už to budou jednotlivci, menší či středně velké firmy. Jsme tady především pro kreativce, tvůrce audiovizuálního obsahu, marketéry, vývojáře a další profese,“ řekl Zeman.
Doplnil, že součástí konceptu je také podnikatelský inkubátor. Vítány jsou podle něj startupy a všichni, kteří mají dobré nápady a potřebují k tomu zázemí a špičkovou techniku.
První zájemci si už pronajímají jednotlivé prostory a dům bude po dlouhých letech, kdy byl v katastrofálním stavu, znovu sloužit veřejnosti. Ve střešním „šišoidu“ našlo zázemí studio ICAROS, které kombinuje cvičení na speciálních strojích s využitím brýlí pro virtuální realitu.
„Během této pohybové aktivity se proletíte například nad Dolními Vítkovicemi nebo Matterhornem a přitom dokonale zrelaxujete a zpevníte tělo. Je to efektivní cvičení, ale navíc je to zábava a relax v jednom. ICAROS bude mít využití i v medicínské praxi,“ uvedl Zeman.
Opravovaná Ostravica se vrací k podobě ze 30. let, pak se přejmenuje |
Autoři celého konceptu vycházeli při rekonstrukci nejen z dochovaných torz, ale také z dobových fotografií. Budova získala fasádu a prosklenou nástavbu, které vzhledem připomínají zlatou éru 30. let minulého století.
Podařilo se zachovat většinu kachliček tvořících fasádu. Doplněné kusy mají záměrně různé probarvení, aby ladily s původními kachličkami.
Dvacet dva let po havárii začíná obnova módního domu Ostravica |
„Prakticky nepoznáte, které kusy jsou nové, protože se jedná o dokonalé kopie těch původních, starých více než sedmdesát let. Firma VUK objekt vytvořila sedm verzí, než trefila správný odstín. Oříšek pak bylo najít ruce, které by dokázaly vyměnit kachličku po kachličce, restaurovat podklad a domíchat barvy spár tak, ať fasáda jako celek působí kompaktně. Tohoto náročného úkolu se zhostil řemeslník původem z Bosny, který fasádu opravoval více než rok,“ vylíčil postup prací v památkově chráněné části Ostravice hlavní architekt Martin Náhlovský ze studia Master Design, které je autorem návrhu rekonstrukce celého komplexu.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
„Ani jediná římsa či šambrána kolem oken není vyrobena z jednoho kusu, jednotlivé pásy bylo nutné poskládat z menších částí jako stavebnici. Vůbec nejnáročnější byly prvky tvarované do oblouků, které i s ohledem na stáří domu neměly pravidelný poloměr. Každý takový kus jsme řešili individuálně a pokaždé vytvořili nový originál,“ popsal Roman Kasparides z karlovarské firmy Art Stucco, která štuky vyrobila a na fasádu je instalovala.
Výzvou pak byla kompletní výměna světlíku. Na rozdíl od minulosti se nyní nachází o patro výše na úrovni střechy a navíc je prosklený. Díky tomu lze pozorovat oblohu a do atria proudí přirozené světlo zvenčí.
Interiéru dominuje legendární schodiště, které bylo věrně napodobeno. „Zábradlí v Ostravici jsme demontovali, jednotlivé části odváželi na dílnu a následně podle nich vyráběli nové kusy. Byla to atypická práce, kdy se jednotlivé desky, z nichž je zábradlí tvořeno, lepily na sebe, aby je bylo možné ohnout a vznikl požadovaný tvar zábradlí. Toto nešlo namodelovat pomocí 3D, řemeslný um a know-how zde byly nezbytností,“ podotkl Petr Jílek, výrobní ředitel firmy Alumont Building.
Stroj času: Kdysi nejluxusnější obchodní dům. Teď ostuda Ostravy |
Stavební náklady na rekonstrukci Ostravice dosáhly 262,5 milionů korun. Veřejnost si může dům prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek ve druhé půlce června.