Ostravská zoologická zahrada zavádí preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky. Cílem je ochránit zvířata před možnou nákazou. Zahrada se řídí doporučeními Krajské veterinární správy. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková. Na Slovensku už jsou čtyři potvrzená ohniska nákazy, páté je zatím nepotvrzené. Vzhledem k infekčnosti chorob se při objevení nákazy v chovu postupuje radikálně a všechna zvířata musí být utracena, aby se nemoc dále nešířila. Nákaza není přenosná na člověka.
Na doporučení Krajské veterinární správy uzavřela ostravská zoo v pátek průchozí výběh pro kozy a ovce kamerunské, včetně krmných automatů. Dnes pak uzavřela celou expozici Na Statku s domácími zvířaty včetně stáje a přilehlých výběhů s dalšími domácími kopytníky.
"Zoo také apeluje na návštěvníky, aby dodržovali striktní zákaz krmení všech chovaných zvířat, který je koneckonců platný stále, a dodržovali odstup kolem hrazení. Situaci pracovníci bedlivě sledují a jsou připraveni učinit další opatření, aby nedošlo k nakažení zvířat," uvedla Nováková.
Připomněla, že slintavkou a kulhavkou jsou ohroženi zejména sudokopytníci a sloni. "Šíří se velmi snadno přímým kontaktem s nemocným zvířetem, nebo produkty z něj. Dále kapénkami vzduchem, kontaminovanými povrchy a podobně. Lidé se tímto onemocněním nemohou nakazit, mohou ale působit jako přenašeči viru," řekla mluvčí.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Od pátku se kvůli obávám ze zavlečení nákazy do ČR opět konají kontroly na hranicích se Slovenskem. Zakázán je také dovoz potravin živočišného původu. V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975.
Slovenské farmy s nákazou jsou v regionu, který sousedí s Maďarskem, kde byla nedaleko hranic se Slovenskem slintavka a kulhavka potvrzena již před dvěma týdny. Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.