Polák Franciszek Kubica, kterého za odpor proti práci pro nacistickou třetí říši mučilo a popravilo gestapo, má na hřbitově v Opavě pamětní desku. O její instalaci před časem požádalo opavský magistrát Polsko, které také uhradí vzniklé náklady. ČTK to dnes řekl Martin Kůs z tiskového oddělení města. Pietní místo s novou pamětní deskou vzniklo u hrobu, kde jsou uloženy ostatky popraveného mladíka.
Na vedení města se obrátil konzul Polské republiky v Česku a požádal o souhlas se zřízením pietního místa na uctění památky Franciszka Kubici, kterého mučili a popravili nacisté za II. světové války. Rada města s tímto záměrem souhlasila. "Schválila i, že pietní místo bude zbaveno poplatku za nájem hrobového místa a za služby spojené s nájmem hrobového místa," řekla Kůs. Pietní místo je navíc zařazeno do Centrální evidence válečných hrobů.
Kubica se narodil v roce 1917 a patřil mezi Poláky, kteří byli v době protektorátu nasazeni na nucené práce. Kubicu přidělili na statek v Kateřinkách, kde se seznámil s českým prostředím a stal se neoficiálním mluvčím polských pracovníků. Jednou ale odmítl pracovat a majitelka statku ho udala. Když si pro Kubicu přišli příslušníci tajné nacistické policie gestapo, utekl a skrýval se nějakou dobu v polích. Nakonec jej ale odhalili a zatkli. Následně ho gestapo pro výstrahu ostatním nechalo popravit 13. ledna 1943 v Oticích. Polák je pohřbený na Městském hřbitově v Opavě a právě u hrobu, kde je uložen, vzniklo pietní místo s pamětní deskou.