Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Z našich vodních nádrží odpouštíme vodu už od úterý. Dnes ráno okolo sedmé hodiny, kdy jsme získali upřesňující informace z Českého hydrometeorologického ústavu, jsme odtok z nádrží ještě navýšili. Takže dnes už lidé mohou pod přehradami ve vodních tocích vidět více vody. Prozatím předpokládáme, že odpouštění ukončíme v pátek večer,“ informovala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat |
V podhůří Jeseníků na řece Moravici se jedná o vodní nádrže Slezská Harta a Kružberk, v Beskydech a okolí pak o vodní nádrže Šance, Morávka, Olešná, Žermanice a Těrlicko.
„Ve středu odpoledne jsme v přehradách měli v součtu 70 milionů kubíků volného prostoru, dnes ráno už to je 100 milionů kubíků,“ upřesnila ve čtvrtek Šárka Vlčková.
Jako příklad uvedla Slezskou Hartu, které má celkový objem 200 milionů kubíků. „Takže v kraji v přehradách je v součtu tolik volného prostoru jako půlka Slezské Harty,“ podotkla mluvčí.
Výzva čtenářůmPřehnala se u vás velká voda? Pošlete nám fotky nebo video. |
Podle nové prognózy má za čtyři dny spadnout v úhrnu v Jeseníkách 210 milimetrů a v Beskydech 240 milimetrů srážek.
„Provedli jsme kontrolu všech vodních děl včetně malých vodních nádrží, zajišťujeme stavby u vodních děl a informujeme i ostatní investory, komunikujeme se složkami integrovaného záchranného systému a obcemi, která mají protipovodňová hrazení, jež bude potřeba uvést do chodu,“ uvedla Vlčková.
„Srážky, které mají spadnout, můžeme ovlivnit právě přehradami, které vodu zadrží a ulehčí oblastem pod nimi. Tam, kde nejsou přehrady, může být situace komplikovanější, jedná se například o Bělou pod Pradědem nebo řeku Opavu,“ sdělila Vlčková.
Povodí také z bezpečnostních důvodů zrušilo naplánovaný víkendový sjezd řeky Moravice.
Sešla se i krajská povodňová komise
V regionu ve čtvrtek také zasedala krajská povodňová komise. Moravskoslezský kraj je podle hejtmana Josefa Bělici nyní na velkou vodu připraven lépe než v roce 1997. „Situace je jiná. V roce 1997 pršelo už v předchozích dnech a týdnech, naplněnost krajiny byla větší než nyní, kdy jsme po období sucha. Infrastruktura je navíc lépe připravená, byly do ní investovány miliardy korun,“ uvedl Bělica.
Nicméně v některých místech protipovodňová opatření stále chybí. Na řece Opavě se jedná například o obce Zátor, Brantice či Nové Heřminovy. Na řece Odře pak o Jeseník nad Odrou, Polanku nad Odrou či Starý Jičín. „Důvodem jsou především komplikované majetkoprávní vztahy,“ podotkl hejtman.
Hasiči budou i o víkendu na operačním středisku sloužit v plných stavech, nesloužící budou v pohotovosti pro případ nutnosti posílení zásahů. „Proběhne kontrola velkokapacitních čerpadel, příprava posádek na speciální složité evakuace z vody, do Ostravy se přesune policejní vrtulník, který hasiči osadí záchranáři schopnými zasahovat slaňováním,“ přiblížil krajský šéf hasičů Radim Kuchař. Na boj s případnými záplavami je podle jeho slov připraveno 390 hasičských jednotek.
„Nejvíce bude v Moravskoslezském kraji pršet v oblasti Horní Odry, na Krnovsku, Opavsku a Vítkovsku, kde naprší až 250 litrů na metr čtvereční,“ uvedl ředitel ostravské pobočky ČHMÚ Pavel Tušil. Doplnil, že dosažení třetího stupně povodňové aktivity se na vodních tocích v Moravskoslezském kraji očekává v neděli ráno. „Někde mohou být průtoky na hodnotách stoleté vody,“ sdělil.