„Mou žádost, kterou pošlu vládě, schválil krizový štáb. O prodloužení stavu nebezpečí požádaly také například ČEZ, Povodí Odry, Bohumín a Město Albrechtice,“ řekl hejtman s tím, že opatření bude platit pro oblasti Ostravy, Bohumína, Opavy, Krnova a Bruntálu.
Vyhlášený stav nebezpečí umožňuje snadnější a proto i rychlejší odstraňování povodňových škod. Vedení kraje má díky tomu zvláštní pravomoci například při ukládání pracovních povinností. Důležitý je také při nasazení armády na postiženém území, kde například staví provizorní mosty místo těch poničených.
Olomouckou žádost už vláda ve středu schválila, totéž se očekává i v moravskoslezském případě.
Jak uvedla ČTK, stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, které mohou být vyhlášeny v reakci na mimořádné situace. Na rozdíl od nouzového stavu, stavu ohrožení státu nebo dokonce válečného stavu ho nevyhlašují centrální státní orgány, ale hejtmané nebo primátor Prahy.
PŘEHLEDNĚ: Co je stav nebezpečí a na co se při něm připravit? |
Stav nebezpečí však může trvat jen třicet dnů, případná další prodloužení už musí na žádost hejtmanů či primátora povolit vláda. Hejtman Bělica poprvé vyhlásil stav nebezpečí 14. září, o měsíc později vláda povolila první prodloužení.
Vláda ve středu také schválila uvolnění 560 milionů korun z rozpočtové rezervy formou dotace pro Moravskoslezský kraj na odstraňování povodňových škod. Už dříve stát tomuto regionu poslal 80 milionů korun.
„Vláda žádost Moravskoslezského kraje vyhověla a v nejbližších dnech bude tato částka rozhodnutím ministra financí převedena na účet Moravskoslezského kraje,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Kraj se vložil do problému s nelegální skládkou odpadu v Bohumíně, kam polská banda s jedním českým komplicem navezli do pronajaté prázdné budovy v části Pudlov až 300 tun sudů a barelů s jedovatým obsahem. „Tento nelegální sklad zaplavila voda, navíc nyní hrozí, že mrazy dále naruší jak obaly, tak i palety, na kterých tyto barely stojí,“ popsal hejtman Bělica.
Další žádost o prodloužení není vyloučena
Dodal, že kraj už nemůže čekat na vládu a proto se rozhodl jednat sám. „Chemikálie co nejdříve odvezeme na místo, kde je poté zlikvidujeme. Náklady pak budeme vymáhat po viníkovi,“ dodal hejtman. Polská policie sice tamní odpadovou mafii před pěti lety dopadla, ale soudy se stále vlečou. A polská strana odmítá skládku převézt zpět na své území.
Závažný problém přetrvává také v ostravské části Přívoz, kde velká voda zalila i prodejnu s velkým skladem asi šedesáti tun zábavní pyrotechniky, ponejvíce petard (podrobněji zde). „I to musíme brzy vyřešit,“ konstatoval Bělica. Pyrotechnika musí zůstat mokrá, protože při vyschnutí hrozí exploze. Konečným řešením pak bude zakopání na bezpečném místě.
Moravskoslezský hejtman zatím neví, zda bude žádat prodloužení stavu nebezpečí i po dalším měsíci. „Nemohu to předjímat, ale například řešení energetických sítí na Bruntálsku nebo v Bohumíně bude vyžadovat ještě dost času. Vývoj je sice dynamický, ale pokud bude zapotřebí, tak jistě žádost opět podáme,“ nastínil Bělica.