Další bourání bývalého obchodního centra by se podle vedení radnice mělo rozběhnout již v průběhu letošního září. Týká se části Slezanky navazující na Horním náměstí na již zbouraný objekt.
„Pro Opavu je to mimořádně důležitá zpráva. Tato část Slezanky připadne městu, a my tak můžeme pokračovat v přípravě další etapy demolice. Zároveň je podstatné, že soudem potvrzená částka je výrazně nižší než původní požadavek druhého spoluvlastníka. Rozdíl je více než osm milionů korun. Pro město je to skvělý výsledek a hlavně další krok k tomu, abychom mohli toto zanedbané místo v centru konečně posunout dál,“ uvedl primátor Opavy Tomáš Navrátil.
Končí tím vleklý spor s pražskou společností Avia Park V, která za svůj podíl požadovala 13 milionů korun. Soud se však přiklonil k argumentaci města, které je většinovým vlastníkem objektu i pozemků pod ním, a potvrdil vypořádací částku ve výši necelých pěti milionů korun.
Nádhera, kochají se Opavané odhaleným koutem náměstí. Vynikl bouráním Slezanky![]() |
Demolice první části Slezanky je již u konce a místo od začátku května zkoumají archeologové. „Zdrží se na místě do konce letošního roku,“ poznamenal mluvčí opavské radnice Roman Konečný.
Bourání další části chce město odstartovat v září. Zároveň připravuje zadání urbanisticko-architektonické soutěže, která určí budoucí podobu území Slezanky, podzemního parkoviště, technické a dopravní infrastruktury i veřejných staveb, které mají na uvolněných parcelách vzniknout.
Dole obchod, nad ním tři patra bytů
„Řešit bude například multifunkční sál, začlenění budovy Rybí trh 4 a historické měnírny, zeleň a veřejný prostor. Nastaví se také pravidla pro soukromé investory, kteří budou stavět bytové domy,“ nastínil Konečný.
Nové domy by měly mít v přízemí vždy obchodní parter a nad ním nejvýše tři podlaží a jedno ustupující. „Tato výšková regulace vychází již z předběžného stanoviska památkové péče. Město bude celý proces koordinovat tak, aby nová zástavba respektovala historickou podobu území, aby se investoři drželi předem stanovených pravidel a aby výsledkem byl harmonický celek,“ dodal Konečný.
Hlavní architekt města Petr Stanjura dodal, že varianta, že by lokalita zůstala nezastavěná, není reálná.
VIDEO: Ikonická Slezanka jde k zemi, v okolí sledují vibrace i případné trhliny![]() |
„Toto území bylo vždy zastavěno měšťanskými domy v pestré vlastnické struktuře. Při povolení demolice Slezanky stanovili památkáři podmínku, že oblast bude znovu zastavěna, optimálně s původní uliční sítí. Bude se jednat o mix bydlení, obchodů a služeb, veřejného prostoru se zelení, podzemního parkování a kulturně-společenských aktivit,“ vysvětlil Stanjura.
Stanovisko potvrdil šéf ostravských památkářů Michal Zezula. „Opava je historické město, které předloni oslavilo 800 let. Jeho urbanistický koncept a rozvržení náměstí a ulic kolem něj je dílem plánování už přemyslovských panovníků. Hlavní náměstí a bloky kolem něj je třeba udržet a rehabilitovat. Nedává příliš smysl, aby vedle náměstí byla volná nezastavěná plocha,“ objasnil.
Po zachování volného prostranství začala volat část Opavanů poté, co demolice odhalila kout náměstí a volný pohled na konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Lidé si teď hojně pořizují snímky nové podoby náměstí.
2. dubna 2026 |
























