„Pluk tvořilo patnáct set až dva tisíce vojáků, z toho sto padesát důstojníků. Opava měla tehdy patnáct tisíc obyvatel, takže vojáci tvořili asi desetinu. A to je hodně,“ uvedl kurátor muzea Ondřej Haničák.
Vojenský útvar značený prestižním pořadovým číslem jedna sídlil v již neexistujících kasárnách vedle obchodního domu Breda, v rovněž zaniklých starých kasárnách v samotném centru města i v kasárnách v Krnovské ulici, dnešním sídle magistrátu.
Čestnými majiteli pluku byli rakouští císaři. „Početný důstojnický sbor představoval elitní vrstvu tehdejší společnosti s nadprůměrnými příjmy a nákladným životním stylem. Spolu s vyššími úředníky tito důstojníci v Opavě ovlivňovali jak kulturní život, tak i poptávku po exkluzivním zboží a službách,“ popsal Haničák.
Podobu města dotvářela kasárna i cvičiště
Pevnou součástí kulturního života města byla vojenská kapela pluku.
Přítomnost vojáků se však podepsala i na podobě Opavy. Ačkoliv přes příhraniční polohu nebyla pevnostním městem, její vzhled dotvořila četná cvičiště a další vojenské stavby včetně několikerých kasáren.
Na výstavě Za císaře pána – První pěší pluk a Opava lidé mimo jiné uvidí uniformy, výzbroj a výstroj jednotky, dobové fotky i artefakty spjaté s vojenskou zdravotní péčí.
A nejde o jedinou výstavu, kterou Slezské zemské muzeum ve čtvrtek 15. května slavnostní vernisáží zahájí. Muzejní budovu zaplní i další tři projekty.
Opava měla za Habsburků exkluzivní postavení, líčí autor unikátní výstavy![]() |
Výstava Albrecht Dürer a tvůrci německé renesance ukáže unikátní soubor grafických listů – díla Albrechta Dürera, ale i Hanse Holbeina, Martina Schongauera a dalších. Některá dosud nebyla vystavena.
„Dürerova grafická díla byla hned po svém vzniku kopírována a stala se nevyčerpatelným zdrojem inspirace malířů, grafiků i sochařů od šestnáctého století dodnes,“ řekla autorka výstavy Lenka Valečková.
Další výstavy představí současné polské umění. Projekt Tango ukazuje animace a grafiky Ewy Jaworské a výstava 2 for You zahrnuje pestrou škálu uměleckých plakátů Stefana Lechwara a Tomasze Kipky.