metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Spisovatelka Lednická nechala v Karviné opravit pomník obětem důlního neštěstí

  16:55
| foto: ČTK

Spisovatelka Karin Lednická nechala v Karviné zrenovovat pomník obětem důlního neštěstí, od nějž dnes uplynulo 130 let. Pomníku i mrtvým havířům při dnešním neformálním setkání lidí, kteří se na opravě podíleli, požehnal ostravsko-opavský biskup Martin David. Připomněl, že na pomníku je sice 235 jmen, tragédie ale zasáhla tisíce lidí, hlavně příbuzné zahynulých.

"Tento region přišel o minulost. Teď se mu začíná, doufejme, navracet a tohle je jeden z kroků na té cestě," řekla Lednická ČTK.

Po sérii výbuchů v karvinském Dole Františka a sousedních dolech Hlubina a Jan Karel před 130 lety zahynulo 235 havířů. Šlo o nejhorší důlní neštěstí v Ostravsko-karvinském revíru v historii.Těla 58 horníků navždy zůstala v dole, po zemřelých zůstalo 194 sirotků a 130 vdov. Lednická o neštěstí i jeho důsledcích pro pozůstalé psala v prvním díle své oceňované románové trilogie Šikmý kostel.

Pomník obětem neštěstí se nachází na hřbitově jen pár desítek metrů od známého kostela svatého Petra z Alkantary, který se naklonil po poklesech kvůli poddolování. Kostel je jedním z mála pozůstatků po původní, staré Karviné, která byla kvůli poddolování zničena. Stejně jako kostel i pomník léta chátral, přišel i o monumentální kříž a zůstalo z něj jen torzo. Nyní má zpět původní podobu.

Lednická řekla, že kříž z pomníku zmizel už někdy po válce. "Myslím si, že to nebyly důlní vlivy, že to spíše odráželo nastupující společenské nastavení té doby. Žádné důkazy pro to nemáme, ale to načasování by tomu odpovídalo," řekla spisovatelka.

Uvedla, že se k obnově památníku snažila přesvědčit všemožné instituce a lidi. "Po dvou letech marného snažení jsem pochopila, že když to neudělám já, tak to neudělá nikdo jiný a budeme se tady znovu scházet u nedůstojné hroudy," řekla Lednická. Pomník proto nechala restaurovat na vlastní náklady, přesáhly 200.000 korun.

"To je paradox Karvinska. Člověk může snadno nabýt dojem, že jsou tady lidé, kterým vyhovuje, že historie upadá do zapomenutí. Samozřejmě, že to vadilo pozůstalým, vadilo to i lidem, kteří pocházejí z tohoto města, ale jim se toho stalo tolik - přicházeli o domy, přicházeli o kořeny, přicházeli o všechno, takže jim už nezbýval prostor pro to, aby se starali o pomník," řekla spisovatelka.

Oprava pomníku podle ní může být začátkem něčeho nového. "Věřím, že to může být jakýsi impuls, že se věci zase o kousíček rozpohybují dál. Proto mi na tom tak strašně záleželo," řekla Lednická. Navracení minulosti podle ní může pro region znamenat přívětivější budoucnost.

Restaurátor Jakub Gajda řekl, že Lednická vrací důstojnost kraji, který o ni v určitých dobách z přicházel. Spisovatelka od něj dnes dostala zmenšenou kopii pomníku.

Neštěstí ze 14. června 1894 ovlivnilo hornictví v celé Evropě. Přesné příčiny katastrofy se nepodařilo zjistit. Vyšetřování neukázalo, že by ji způsobilo porušení bezpečnostních předpisů, důsledkem tragédie nicméně byla rozsáhlá reforma bezpečnostních standardů v dolech po celém Rakousko-Uhersku. Rok po karvinském neštěstí se také objevil první přenosný dýchací přístroj.

"Všechny důlní tragédie v podstatě znamenají poučení a přínos pro horníky, kteří pokračují v hornické činnosti. Bohužel právě v oblasti havířiny se to obvykle děje metodou pokus - chyba," řekl generální ředitel OKD Roman Sikora.

Podobně tomu bylo i u neštěstí z roku 1894. "Oni tehdy opravdu měli mizivé a mizerné prostředky osobní ochrany. Používali obvykle hadry namočené do octa, které si převazovali přes obličej a přes nos, což logicky je velice nedostatečná ochrana," řekl Sikora.

Připomněl, že většina obětí se tehdy udusila a jako důsledek neštěstí vznikly dýchací a záchranné přístroje. "Jejich modifikované podoby používáme v podstatě do dnešních dnů. Takto jsme se postupně poučovali ze všech důlních neštěstí a dostali jsme se do situace, která vládne na dole dneska," řekl ředitel OKD.

Nyní má podle něj firma například o každém horníkovi, který sfáral, přehled, kde přesně se nachází, a také je možné v případě nějaké mimořádné události horníky rychle a účinně dostat nahoru. "Musíme se na ty velice smutné záležitosti dívat i z pohledu toho, že nám prostě otevřely oči a daly vzniknout novým prostředkům, které horníky dokážou chránit mnohem lépe, než tomu bylo před 130 lety," dodal Sikora.

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

Působí člověk na nástupišti zamyšleně? Možná nepřišel pozorovat vlaky, říká šéf Správy železnic

10. července 2024

Přibližně ve třiceti stanicích spustila Správa železnic osvětovou kampaň, která má upozornit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě otevře po záplavách příští týden

17. července 2024  14:12

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku zahájí provoz příští týden. Vypořádává se s...

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na...

Zaměstnanci Liberty jsou už podruhé bez výplat. A huť stále bez investora

17. července 2024  15:32

Už podruhé musí žádat zaměstnanci ostravské huti Liberty stát o proplacení mezd, které jim jejich...