Jan Kalvoda, právní zástupce Zdeňka Bakaly, nyní Správě pohledávek OKD nabídl snížení této částky za náklady řízení pro Bakalu a NWR, správa by vyplatila 200 milionů korun.
„Podle dostupných informací tato částka (514 mil. Kč – pozn. red. ) přesahuje aktuální možnosti Správy pohledávek OKD. Mohu ale říci, že žalovaní necítí důvod uplatněním svých pohledávek přivést společnost do konkursu, proto ohledně nákladů řízení dospěli k dohodě, že nyní vyzvou jen k zaplacení celkové částky 200 milionů korun,“ komentoval nabídku někdejších majitelů OKD Kalvoda.
Otázkou je, zda Správa pohledávek OKD takovou částkou vůbec disponuje. Insolvenční správce Lee Louda uvedl, že se v rámci insolvenčního řízení zvažují všechny dostupné možnosti. „Očekávám, že dlužník přistoupí k této pohledávce v souladu se závaznými pravidly insolvenčního řízení. Předpokládám, že budou zvažovány všechny smysluplné a dostupné varianty řešení nastalé situace,“ sdělil Louda.
Soud rozhodl, že Bakala nemusí platit 24 miliard. Na dividendy měl právo |
Původní žaloba Správy pohledávek OKD se týkala částky 24,5 miliardy korun, o kterou se podle ní Zdeněk Bakala a společnost NWR neoprávněně obohatili v době, kdy byli vlastníky společnosti OKD.
Správa pohledávek OKD však v tomto sporu neuspěla. Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který žalobu zamítl a přiřkl žalovaným náhradu nákladů řízení.
„S rozhodnutím Vrchního soudu v Olomouci se nyní seznamujeme a ve věci jsme v kontaktu s insolvenčním správcem a věřitelským výborem,“ komentoval rozhodnutí soudu Jan Solich, předseda představenstva Správy pohledávek OKD. „Blíže nyní další kroky nebudeme komentovat.“
Částka může být ještě nižší
Ani 200 milionů nemusí být sumou, kterou nakonec Zdeněk Bakala a NWR od Správy pohledávek získají. „Částku 200 milionů korun nepovažuji za konečnou – může se i snížit, protože nemáme informace, kolik prostředků společnost má k dispozici a kolik potřebuje na dokončení své nynější reorganizace,“ doplnil Jan Kalvoda.
Další variantou postupu je exekuce. K té by došlo, pokud by Správa pohledávek nezaplatila ani nižší požadovanou částku. „Pokud žalobkyně nezaplatí, je rozhodnutí exekučním titulem a je možno vymáhat částku stanovenou jako náhradu nákladů řízení například v exekučním řízení,“ uvedl jeden z možných kroků mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.
Jak vše nakonec dopadne, zatím není jasné, insolvenční správce i vedení společnosti pouze uvedli, že se situací zabývají. Každopádně hrají o čas. Proti rozhodnutí Vrchního soudu lze sice podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek.
S podobným podáním už Správa pohledávek jednou uspěla. Na konci srpna rozhodl Nejvyšší soud České republiky v podobném sporu s někdejšími členy správních orgánů OKD o 1,7 miliardy korun ve prospěch Správy pohledávek OKD.
Nejvyšší soud tak rozhodl kvůli procesním chybám nižších soudů, především pro nesprávné vyhodnocení předmětu řízení a neurčitost žalobního návrhu. Řízení bude pokračovat u Krajského soudu v Ostravě, který musí napravit nedostatky žaloby a vše znovu projednat.
12. srpna 2019 |