Měšťanské domy s podloubím stávaly kousek od hlavního ostravského náměstí. Pro vývoj lokality bylo důležité právo vařit a čepovat pivo, takže tam fungovaly spousty hostinců, na které se navázala skrytá prostituce a hazard.
„Ostravské Lauby se proměnily z vyhlášené adresy na lokalitu plnou podřadných hospod a krámů s použitým zbožím. Podniky provozované především židovskými podnikateli se staly centrum zábavy dělnictva i chacharů. A toto městské panoptikum doplňovaly ženy nabízející erotické služby přímo v podnicích nebo v přilehlých uličkách,“ popsal historik Ostravského muzea Jiří Sochorek.
V souvislosti s výstavou muzeum po letech zpřístupnilo podzemní prostory, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout i nejzajímavější nálezy z rozsáhlého archeologického průzkumu pod někdejšími domy provedeném v letech 2017 až 2021.
Díky tomu mohli historici dobře zmapovat život v této lokalitě od založení města až po demolici bloku s podloubím v roce 1964. Archeologický průzkum dokládá právě i vaření piva.
Část expozice v přízemní návštěvníkům ukazuje hostinec se třemi pípami a kulečníkem. „Při zařizování místnosti jsme vycházeli z pozůstalostního spisu z roku 1844, kde je výčet toho, co se v šenku nacházelo,“ vysvětlil kurátor výstavy Zbyněk Moravec. V době výplat prý byly tamní hospody doslova obsypány hosty.
Výstava prezentuje mimo jiné i dva šperky z přelomu 12. a 13. století. „Máme tady také zařízení ze středověkého domu, kuchyňské a stolní nádobí, části středověkého oděvu, bohatě zdobené kachle nebo část mincovního pokladu z doby třicetileté války,“ doplnil Moravec.
Lokalita Lauby stojí v samotném centru Ostravy. Kdysi tudy dokonce vedla hlavní ulice.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Archeologický průzkum přinesl také doklady o dobové zábavě a hrách. „Archeologové objevili hrací kostky nebo různé dětské hračky,“ informoval kurátor. Děti najdou v muzeu koutek s replikami středověkých hraček. Je tam i výklenek, do kterého si můžou vlézt a posvítit si replikou malého kahanu.
Archeologickou část doplňují podrobné plány, trojrozměrné modely zástavby a konstrukčních prvků, historické fotografie a interaktivní kulisy. Pro zájemce o archeologii vznikla v muzeu malá badatelna, kde si mohou vyzkoušet některé výzkumné metody.
Na architektonickém a výtvarném řešení se podíleli architekt Jan Albrecht a scénografka Renata Slámková, kteří v minulosti pracovali například na stálé expozici Okna do pravěku a Zázraky evoluce v Národním muzeu v Praze.
Výstavu, která potrvá do konce září příštího roku, doplní komentované prohlídky i vzdělávací pořady pro školáky a besedy. V plánu je také přednáška s ochutnávkou středověkých jídel a piva.