Zájemci si na Opavsku budou moci prohlédnout osm objektů bývalého opevnění československé armády, které se začalo budovat před 2. světovou válkou. Akce Otevřené bunkry se bude konat 21. září. Mezi pevnosti bude jezdit speciální autobusová linka. ČTK to dnes řekl ředitel spolku Turistická oblast Opavské Slezsko Jan Černý.
"Akce Otevřené bunkry nabídne návštěvníkům možnost nahlédnout do fascinující minulosti a prozkoumat tajemství, která tato místa ukrývají. Tato akce je ideální pro rodiny s dětmi, ale také pro všechny, kdo se chtějí dozvědět více o historii a architektuře opevnění," uvedl.
Přístupných bude osm vybraných objektů, které se nacházejí na území Opavského Slezska. Jde například o pevnosti v Hlučíně, Vřesině či Milostovicích. "Tyto bunkry, původně vybudované jako součást československého opevnění před 2. světovou válkou, nabízejí unikátní pohled do minulosti. Mnohé z nich byly pečlivě renovovány, aby co nejvěrněji odrážely tehdejší atmosféru a technické provedení. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, které jim přiblíží nejen technické detaily, ale i příběhy lidí, kteří zde sloužili," řekl Černý.
Akce se koná pravidelně, letos pořadatelé připravili novinku, která usnadní cestování mezi jednotlivými objekty. "Vypravíme svozový autobus, který bude mezi bunkry pravidelně jezdit. Prohlídky i jízda autobusem budou pro všechny zájemce zcela zdarma," doplnil.
Navštívit lidé mohou například srub Alej v Areálu čs. opevnění Hlučíně-Darkovičkách, který zahrnuje několik pevnostních objektů. Pěchotní srub Alej patří mezi nejlépe zrekonstruované objekty tohoto typu v Česku. Nejcennějším exponátem je podle odborníků původní kanon ve střílně kompletně vybavené střelecké místnosti. K muzeu ještě patří pěchotní sruby Obora, Orel a jeden objekt lehkého opevnění.
Bunkry jsou součástí linie vojenského opevnění, které československá armáda budovala před druhou světovou válkou. Pevnosti na Hlučínsku stejně jako jinde musely pohraniční oddíly po mnichovské dohodě opustit bez boje. Německé armádě pak důmyslné obranné systémy během války sloužily jako inspirace pro budování vlastních opevnění na západní frontě. Nakonec se betonové monumenty staly úkrytem německých vojáků, kteří je použili při snaze zastavit jednotky osvobozující tuto část Slezska.