Majitelům bytů v novostavbě došla trpělivost a zvažují i žalobu na developera. „Co jsme si dům převzali, řešíme samé reklamace,“ uvedla Pavla Lindnerová ze společnosti Služby pro nemovitosti. Jako předsedkyně Společenství vlastníků jednotek (SVJ) majitele bytů zastupuje.
Střechou zatéká a výtah podle ní minimálně dva měsíce jezdil načerno. Ani dva roky po dostavbě nemají obyvatelé zapojené elektroměry.
Uschlá unikátní „zelená“ fasáda v Olomouci ožívá. Spor se vede o náhradu škody |
„Největší svízel asi je, že developer stále jen slibuje. Vyčerpali jsme všechny možnosti smírného řešení. Nezbývá než se obrátit na právníky. Takže to celé nakonec zřejmě skončí u soudu,“ míní předsedkyně SVJ.
Developer odmítá, že by se k problémům nestavěl čelem. „Některé závady se táhnou dlouho, ale není pravda, že bychom je neřešili. Jen prostě není v naší moci zjednat nápravu rychleji,“ komentoval situaci Petr Žouželka, jednatel společnosti GAMA Development, který za projektem Green Wall Tomkova stojí.
Podle zjištění MF DNES nyní stejný developer pod hlavičkou společnosti Projekt Olomouc Holice buduje bytový komplex GreenYard ve čtvrti Holice.
„Truhlík vypadl na cestu“
„Pokud jde o avizovanou oázu klidu a zeleně, asi budu uvažovat o přestěhování,“ zlobí se majitelka jednoho z bytů. Byt v novostavbě si koupila za celoživotní úspory, aby si užila klidné stáří.
Stejně jako její sousedé, se kterými MF DNES mluvila, si přeje zůstat v anonymitě. Redakce však její jméno zná.
„Místo slíbeného přístupu do zahrady na vrátkách visí cedule zákaz vstupu. Zelená fasáda na domě před časem chcípla. Jednou při poryvu větru dokonce vypadl truhlík na cestu, kde jej okamžitě rozšrotovala auta. Nedejbože kdyby to někomu spadlo na hlavu,“ nechce domýšlet žena.
Celou situaci řešili na domovní schůzi. „Developer to prý několikrát prověřil a žádný truhlík nechybí. Jenže já nebyla sama, kdo to viděl,“ upozorňuje majitelka bytu. Rovnou také vyjmenovává další problémy, které obyvatele domu trápí.
„Však se běžte podívat sama, vchodové dveře otevřete i bez klíče. Stačí třikrát krátce trhnout za kliku,“ odkazuje žena na další závadu.
Výtah jezdil bez povolení
Když vstupujeme do domu v Tomkově ulici s Pavlou Lindnerovou, odemyká už normálně klíčem. Přivoláme výtah. „Nastupte, nebojte, vše je v pořádku,“ ujišťuje mě a ví, o čem mluví.
Když totiž výtah jako předsedkyně SVJ od developera přebírala, zjistila, že nemá potřebné revizní zkoušky. Minimálně dva měsíce tak jezdil načerno.
„Pozvali jsme výtaháře, aby vše dali do pořádku. Do té doby byl výtah odstavený, což někteří lidé nesli nelibě. Ale já si takové riziko nevezmu na triko,“ říká rezolutně.
Sestoupíme do garáží. Tam ze stropu visí kabely a na jejich konci se houpou žárovky. Na zdi jsou vidět tmavé skvrny od plísně. Zastavujeme se u rozvodné skříně.
Elektroměry nejsou zapojené
„Elektrická energie stále není přepsaná na jednotlivé vlastníky. Ti si už zaplatili elektroměry, jenže nikdo nebyl schopen jim je připojit,“ krčí rameny předsedkyně SVJ Lindnerová.
Termín, do kdy mělo být vše hotovo, vypršel koncem dubna. „Teď máme už skoro konec roku a stále se nic neděje,“ popisuje. To je také důvod, proč se nyní SVJ obrátilo na právníky.
„Snažili jsme se s developerem domluvit, ale slyšíme pořád jen sliby, a lidem už došla trpělivost,“ zdůvodňuje právní kroky. Stejné je to i se střechou, kterou zatéká. Na chodbě v horním patře se tak po každém větším dešti objevují kbelíky na vodu.
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly |
„Míváme tu potopu. Měla jste tu být v září, jak byly povodně. Voda nám tu tekla i přes světla, takže jsme raději vypnuli elektriku, bylo to nebezpečné,“ vysvětluje Lindnerová, proč se na chodbě nesvítí. Problém řeší od ledna loňského roku, bohužel bez výsledku.
Řešíme to, tvrdí developer
MF DNES oslovila developera. Podle jeho vyjádření o problému se střechou ví a údajně ho i řeší. „Závadu jsme uznali a povolali střechaře, kteří byli několikrát na místě,“ sdělil jednatel společnosti GAMA Development Žouželka.
„Také jsme si zadali znalecký posudek, protože střecha je dílem dodavatele. Táhne se to už dlouho, ale závada zatím odstraněna nebyla,“ přiznal. S tím podle něj souvisí i kabeláž v garážích či neutěšený stav teras. Vše bude možné dokončit až po opravě střechy.
„Nevím ani o tom, že by měl výtah jezdit načerno, nebo že bych lidem sliboval přístup do zahrady. Ta se nachází na pozemku města a využívá ji hejčínské gymnázium,“ řekl developer.
V kondici už podle něho opět začíná být zelená fasáda. Ta je chloubou Green Wall Tomkova a celé rezidenci dala jméno. „Truhlíky byly osety, na jaře je ještě dosadíme. Až bude fasáda finálně vzrostlá, předáme ji SVJ. Do té doby neseme veškeré náklady,“ popsal Žouželka.
„Na výsledek jsme zvědaví, protože místo profesionální firmy truhlíky osazovali zaměstnanci developera. Takže uvidíme, zda to za půl roku opět nezvadne,“ podotkla předsedkyně SVJ.
Nestandard, říká předsedkyně SVJ
Podle Lindnerové je celá záležitost s Green Wall Tomkova minimálně nestandardní.
„Běžný postup je, že developer drží nějakou dobu záruku a SVJ po převzetí platí pouze revize zařízení, která se v domě nacházejí. Jsou to třeba garážová vrata, výtahy a podobně. Rozhodně se však nepočítá s tím, že by si SVJ mělo platit novou střechu,“ uvádí.
Pro vlastníky je to šok. „Když si pořizujete byt v novostavbě, tak nepočítáte s tím, že tam poteče a vy budete vylévat kýble s vodou. To se opravdu často neděje,“ dodává Lindnerová.
Podle ní vlastníci bytů běžně do fondu oprav platí pět korun za metr čtvereční. Když SVJ novostavbu před dvěma lety přebíralo, zvedlo raději poplatek ze tří korun rovnou na deset.
„Věděli jsme, že to bude potřeba. Jenže pro některé obyvatele seniorského věku je to problém, protože pobírají důchod a na výdaje navíc prostě nemají,“ uzavírá předsedkyně SVJ.
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu oprávněné nadšení. Po dvou letech ovšem rostliny, které olomoucký GreenWall zdobily a chránily před vedry, zvadly. (září 2024)
5. září 2024 |