Hetzer, zašumí to v hloučku diváků, kteří si v sobotu odpoledne na louce u Drahan jako stovky dalších prohlížejí nepřeberné množství obrněných i běžných strojů z různých období včetně druhoválečného. Německé, americké či sovětské tanky, auta a další vozidla sice sklízejí zaslouženou pozornost, kvůli zprávě ale všichni odtrhnou zrak a snaží se dostat co nejblíže k hranatému stroji, který se blíží s hlubokým, dunivým řevem motoru. Pojízdný originál nacistického stíhače tanků Hetzer (Štváč) přitahuje zaslouženou pozornost.
Obrněný poklad za 12 milionů
„Pokud máte přebytečných 10 – 12 milionů, mohli byste si ho v Alpách pořídit,“ naráží později jeden z moderátorů na fakt, že podobný poklad by fanda do vojenské techniky nejspíš objevil ve Švýcarsku, kam po válce československá armáda ukořistěné německé obrněnce prodala.
Konvoj svobody přilákal tisíce lidí, policie zjistila, kdo mával nacistickou vlajkou |
Brzy se blízko rozezní další motory a nadšenci mají dilema. Fotit a obdivovat tuto pancéřovanou raritu, nebo se rychle přesunout k improvizovanému letišti? K souboji totiž právě vzlétají repliky slavných stíhaček: amerického mustangu a japonského zera. Lidé upírají zrak k obloze a nemohou od ní oči odtrhnout. Kam se hrabou všechny dokumenty nebo digitalizované rekonstrukce, reálná ukázka letounů v akci je hravě strčí do kapsy.
I když jde o repliky o něco menší než opravdové stroje z doby druhé světové války, ve vzduchu to stejně nikdo nepozná.
Akrobatické kousky, při kterých se tají dech
Zážitek střídá zážitek a lidem se brzy tají dech při sledování letu vicemistra světa a mistra Evropy, akrobatického pilota Martina Šonky. Lomcováky, kopané a pomalé výkruty, průlety na zádech i bezejmenné prvky freestyle budí úžas. Když při některých kouscích tento letecký kouzelník vypne motor, davy unisono vydechnou obdivem i nadšením. „
Martin není jen naším nejlepším akrobatickým pilotem, patří k pilotům nejvyšší světové úrovně,“ komentuje moderátor výkony Šonky odměněné následně bouřlivým potleskem diváků.
Dny NATO na úvod přitáhly 100 tisíc lidí. Hlavním lákadlem jsou vyspělé F-35 |
Pořadatelé jim ani nedají moc prostor k lelkování, začíná vrchol sobotního odpoledne: ukázka střetu mezi wehrmachtem a Rudou armádou podporovanou československými a rumunskými jednotkami ze samého konce války: přelomu dubna a května 1945. Před lidmi si budují obranná postavení po zuby ozbrojení esesmani v maskovacích blůzách, němečtí vojáci v mundůrech v barvě polní šedé i do světle zelených stejnokrojů odění jejich maďarští spojenci.
Svá postavení zaujímají němečtí dělostřelci u protiletadlových i protitankových kanónů, obrněné polopásové transportéry populárně nazývané Hakl, přijíždí dokonce bizarní polopásová motorka Kettenkrad, tedy Housenka. A nakonec nejsilnější německý trumf: Hetzer.
Diváky ohluší rány z kanónů
Němce nejprve znepokojí střelbou partyzáni a pak zaútočí sovětský tank T-34/85. Nezkušení diváci sebou trhnou, někteří si zacpávají uši, výstřely z tankového kanónu jsou ohlušující a doprovází je navíc palba pušek, samopalů, protitankových děl či takzvané Hitlerovy pily: kulometu MG 42 s kadencí neuvěřitelných patnácti set ran za minutu. Němci s pomocí obratného boje i lsti ocelovou obludu ukořistí a využijí k vlastní obraně.
Oblek proti radiaci i maskovací stejnokroj Hejkal. Armáda předvedla výstroj |
Není jim to ale moc platné, při útoku dalších sovětských obrněnců přijdou o Hetzer a po čase podléhají vytrvalým úderům rudoarmějců, československých vojáků i Rumunů. Kdo nepadne nebo neutrpí zranění, končí v zajetí. Prostranstvím se ozývá celá řada spontánních potlesků, lidé jsou nadšení a ještě dlouho sledují defilé jednotek, které se s nimi loučí.
„Akce byla naprosto skvělá, nejvíc se mi líbil Hetzer, to je rarita, kterou jen tak někde člověk neuvidí,“ oceňuje při odchodu jeden z návštěvníků Tomáš Šafránek.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz