Někdejší závod Prefa převzal současný majitel v roce 2019, protože zázemí v sídle na Litoměřicku už kapacitně nestačilo. Zmodernizoval zastaralé vybavení, jako například čtyřicetiletou jeřábovou techniku, snížil prašnost obtěžující okolí nebo přestavěl halu určenou původně na výrobu panelů.
Postupně vyrostla betonárna, nové skladové plochy na kamenivo a písek i drtička vadných výrobků, které tak není nutné vozit na skládku.
„První tři roky jsme se primárně věnovali obnově, protože areál byl v dezolátním stavu. Za poslední dva roky už jsme ale zvýšili objem výroby na dvojnásobek. Nedávno jsme dokončili renovace střech, na začátku roku jsme zprovoznili solární elektrárny a v plánu máme zateplení,“ popsal ředitel a jednatel společnosti CS-Beton Josef Matějka.
Obrat nastal i díky tomu, že se firma zaměřila na jiný druh výrobků. Předtím se hodně věnovala malé zahradní architektuře, čemuž napomohla i covidová omezení, kdy museli být lidé doma. Pozdější recese a vysoké úrokové sazby ale znamenaly menší odbyt. Naopak investice do dopravní infrastruktury podle Matějky stále běží.
Obce na Olomoucku se smiřují s rozšířením těžby štěrkopísku, hledají kompromis |
Odvodňovací systémy z Grygova slouží na silničních a železničních stavbách i v Olomouckém kraji. Pochází odtud také produkce určená pro východní trh. Betonové díly dodává společnost i na letiště, nákladová překladiště či pro tunely.
Někde bojují o každou tunu surovin
V Grygově nyní pracuje 90 zaměstnanců, hodně z nich je místních. „Jsem rád, že řada lidí má perspektivní stálou práci přímo v místě bydliště. Než CS-Beton zdejší fabriku koupil, byl to nevzhledný polorozpadlý areál,“ podotkl grygovský starosta Tomáš Kubáček (nez.).
„Teď je to moderní výrobní závod, který splňuje veškeré normy, ať už ekologické nebo bezpečnostní,“ vyzdvihl.
Firma by ovšem uvítala otevření nových těžebních prostor, shánění surovin je totiž stále obtížnější.
Obrat o 180 stupňů. Obec se zásobami kaolinu se snaží zvrátit plány těžařů![]() |
„Dostupnost surovin nás trápí, protože množství nově otevřených ložisek je žalostné, v některých lokalitách bojujeme o každou tunu. Zatímco dřív šlo běžně dělat roční objednávky, teď míváme problém navýšit objem vyráběného betonu, protože nám nedodají materiál,“ nastínila jednatelka CS-Betonu Petra Čopová.
„Stejné stavby, kam posíláme výrobky, totiž samy potřebují poměrně značné množství kameniva a písku, aby jely,“ dodala.
Povolovací procesy jsou podle ní velmi složité, zejména kvůli častým nesouhlasům obyvatel z okolních obcí. „Doufáme, že se to přestane brát na lehkou váhu, protože bez materiálu nic nepostavíte,“ varovala.
CS-Beton je česká rodinná firma založená v roce 1992 zaměstnávající 520 lidí. Specializuje se na výrobu betonových produktů, které kromě Grygova vznikají také na Litoměřicku a Mělnicku. Vyváží například také do Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Rakouska nebo Německa. V roce 2023 společnost vykázala celkové tržby 1,8 miliardy korun.