Minimální cena byla 89 milionů korun. V dražbě, do níž se přihlásili dva zájemci, padl jen jeden příhoz. „Vítězem elektronické aukce se stala právnická osoba,“ řekla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová.
„Potvrzujeme že jsme účastníkem aukce budovy Hanáckých kasáren, který učinil nejvyšší příhoz,“ řekl ČTK mluvčí skupiny Petr Hlávka.
„Jsme si vědomi významu budovy Hanáckých kasáren, její velikosti a strategické polohy v centru Olomouce. Zároveň považujeme za důležité, aby vlastníkem budovy byl olomoucký subjekt se znalostí místního prostředí a vztahem k městu,“ dodal Hlávka.
Skupina Redstone hodlá najít optimální využití čtyřkřídlé budovy Hanáckých kasáren, spolupracovat chce s předními architekty. „Zároveň jsme otevřeni jednání například s městem, krajem a univerzitou o možné spolupráci na tomto záměru,“ sdělil Hlávka.
Skupina Redstone svoje developerské aktivity soustředí hlavně na Olomouc, Prahu a Pardubice. V Olomouci stojí za projekty nákupního centra Galerie Šantovka a stejnojmenné městské čtvrti, skladovacího areálu East Park či sanatoria zaměřeného na dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Na pozemcích po bývalých vojenských skladech plánuje Redstone postavit novou městskou čtvrť a multifunkční halu.
Až deváté kolo dražby
Stát se snažil areál prodat od září 2021. Poprvé byla aukční cena stanovena na 262 milionů korun a poté ji ÚZSVM postupně snižoval. V předchozích čtyřech kolech aukce se sice zájemce včas přihlásil a složil kauci, avšak neučinil příhoz, takže dražby neměly vítěze.
Deváté kolo elektronické aukce mohlo být ve středu zahájeno díky tomu, že stejně jako v předchozích pokusech nejméně jeden zájemce složil kauci 15 milionů korun. Aby dražba byla úspěšná a přinesla vítěze, musel v ní padnout alespoň jeden příhoz nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 89 milionů korun. Další příhozy musely částku zvýšit aspoň o 100 000 korun.
O nemovitost před časem projevil zájem Olomoucký kraj společně s olomouckou radnicí a Univerzitou Palackého. Odborníci ale upozornili na špatný technický stav Hanáckých kasáren a vysoké náklady na rekonstrukci. Krajské zastupitelstvo proto na začátku letošního roku zrušilo své předchozí usnesení, které samosprávám a univerzitě otevřelo cestu k bezúplatnému nabytí kasáren.
Tesařová dnes řekla, že ÚZSVM po společných jednáních vyhověl žádosti olomoucké radnice, Olomouckého kraje a Univerzity Palackého o takzvané dorovnání nejvyšší nabídky vzešlé z aukce. „Proto nyní ÚZSVM osloví město, kraj i univerzitu k dorovnání nejvyšší nabídky z výběrového řízení, která činí 89,1 milionu korun. V případě, že tak nikdo z nich do třiceti dnů od doručení výzvy neučiní, uzavře ÚZSVM smlouvu s vítězem elektronické aukce,“ uvedla.
Mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant ČTK řekl, že vedení univerzity sleduje aktuální vývoj a čeká na sdělení ÚZSVM. „Poté situaci vyhodnotíme,“ uvedl. Krajský úřad zatím podle mluvčí Aleny Minxové neobdržel od ÚZSVM oficiální informaci. „Až ji budeme mít, tak se vyjádříme,“ řekla ČTK. Komentář radnice ČTK zjišťuje.
Hanácké kasárny využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdné. Památkově chráněný objekt, který tvoří čtyřkřídlá budova, převzal ÚZSVM na základě usnesení vlády v roce 2017 od ministerstva obrany. V roce 2020 vláda schválila jeho prodej. Budova má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Uvažovalo se o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, z plánu ale sešlo. O budovu projevil Olomoucký kraj zájem už v roce 2014, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny či kanceláře. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo. Oprava budovy bude nákladná. Podle odhadu z roku 2020 by stála zhruba 815 milionů Kč, ceny od té doby výrazně vzrostly.
3. září 2021 |