Hranice na Přerovsku budou zdobit městské voliéry s dravými ptáky. Rozhodli o tom lidé v hlasování v takzvaném participativním rozpočtu. Vybrali jej ze čtyř návrhů, které letos radnice poslala do finále, řekl ČTK mluvčí města Petr Bakovský. Město bylo mezi prvními v Olomouckém kraji, které se rozhodlo zapojit své obyvatele do procesu rozdělení 1,5 milionu korun z rozpočtu města. Letos rozdělilo město peníze z participativního rozpočtu počtvrté a každoročně o návrzích hlasuje více lidí, doplnil mluvčí radnice.
Letos nabídli obyvatelé města šest návrhů, do finále se dostaly čtyři; jeden nedodržel finanční limit, další nebylo možné realizovat s ohledem na navrhovanou lokalitu. Městské voliéry vzbudily mezi obyvateli největší zájem. "Vítězný návrh předpokládá vybudování okrasných voliér, které by byly součástí naučné stezky v arboretu Střední lesnické školy (SLŠ) Hranice. V nich by byli umístěny draví ptáci jako jestřábi, káňata a poštolky studentů SLŠ, nebo bažanti, hrdličky a jiné divoké ptactvo. Kolem nich budou umístěny lavičky k odpočinku a pozorování ptactva," popsal mluvčí radnice.
U každé z voliér bude naučná tabule s informacemi o konkrétních druzích ve voliérách. "Zajímavostí projektu budou webkamery, ze kterých budou veřejnosti přístupné živé záznamy přes odkaz na webových stránkách města Hranic a SLŠ," uvedl Bakovský. Náklady na akci jsou odhadovány na více než půl milionu korun. Za zbylé peníze je město připraveno realizovat i další návrhy, jde o Parkour- aktivní minipark, veřejná grilovací místa a charitativní běh.
Peníze z participativního rozpočtu rozdělilo město počtvrté, samotná anketa se uskutečnila potřetí. Loni ji město nepořádalo, neboť mohlo zrealizovat oba návrhy, které se dostaly do finále. "Zatímco v první anketě hlasovalo 411 lidí, ve druhé 703 a letos to bylo již 981 respondentů, ta tendence je stoupající," dodal Bakovský. Město se již při vyhlášení letošního ročníku zavázalo, že vítězné projekty uvede v život do konce roku 2025.
Hranice byly prvním městem v Olomouckém kraji, které participativní rozpočet zavedly, stalo se tak na jaře roku 2019. Participativní rozpočet, který umožňuje občanům zapojit se do rozhodování o využití peněz z rozpočtu města, využívají také obyvatelé Jeseníku, Přerova či Prostějova, loni tuto možnost obnovil Šumperk. Letos Hranice stejně jako v předchozích ročnících vyčlenily pro tento rozpočet 1,5 milionu korun. Na rozdíl například od Přerova jednotlivé projekty nelimituje určenou částkou, může tak jít o více projektů nebo o jeden v celkové částce.