V záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska dnes skončil stav nebezpečí, který na severu Olomouckého kraje trval čtvrt roku. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) již vládu nežádal o prodloužení tohoto krizového opatření, nedostal k tomu ani podnět od zasažených měst a obcí. S následky záplav se jejich vedení bude snažit vypořádat podle běžných postupů, starostové se však shodují na tom, že obnova potrvá ještě roky. Pomoci by jim k tomu měly nyní dotační programy připravené vládou.
Například Jeseník vyčíslil škody jen na obecním majetku na tři čtvrtě miliardy korun, dohromady živel způsobil škodu ve městě za dvě miliardy korun, řekla dnes ČTK starostka Zdeňka Blišťanová (TOP 09). "První odhady týkající se délky obnovy se pohybují kolem pěti až šesti let, týkají se přitom těch nejzákladnějších věcí. Postupná obnova bude trvat ještě déle," uvedla starostka. Do základní kategorie zahrnula například chodníky a silnice, které dosud byly opraveny provizorně. "Nyní čekáme na vyhlášení dotačních titulů - musí se udělat vše od začátku: studie, projekt či stavební povolení. Než se to opravdu udělá, potrvá to," doplnila starostka. V dlouhodobějším horizontu se počítá například s úpravou veřejných prostranství.
Také podle starosty Bělé pod Pradědem Radomíra Neugebauera potrvá obnova ještě několik let. Vyčíslená škoda v obci v souvislosti se záplavami tam již překročila částku 100 milionů korun. "Obnova potrvá několik let, ta hlavní popovodňová minimálně ještě na jaře, týká se to hlavně inženýrských sítí. Plyn už máme téměř na 100 procent uložen, ale příroda nám již komplikuje dodělávky, už je tady sníh. Pak přijdou na řadu komunikace, které jsou nyní řešeny jen provizorně," řekl dnes ČTK starosta. Důležitá bude podle něj i nadcházející spolupráce se správci vodních toků.
Kromě obnovy infrastruktury čeká rekonstrukce i řadu veřejných objektů, týká se to například i zasažených základních škol, i tam se náklady pohybují v desítkách milionů korun. Například v České Vsi, kde výuku vyřešili otevřením modulární školy, se rekonstrukce původní budovy odhaduje až na 60 milionů korun. "Rozsah škod je obrovský, je to věc minimálně na 1,5 roku," uvedl ředitel Filip Worm. Rozsáhlá oprava čeká i školu v Jeseníku.
Podle olomouckého hejtmana bylo vyhlášení stavu nebezpečí, který umožňuje například rychlejší a efektivnější odstraňování povodňových škod či pružnější obnovu poškozené infrastruktury, pro zasažené regiony velmi potřebné. "Bez stavu nebezpečí bychom měli vše výrazně později a pomaleji," řekl tento týden ČTK hejtman Okleštěk. Stav nebezpečí byl v celém Olomouckém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho původní platnost skončila 13. října. Vláda toto krizové opatření prodloužila pro Jesenicko a Šumpersko do 12. listopadu na žádost bývalého hejtmana Josefa Suchánka (STAN) a podruhé do 12. prosince na podnět současného hejtmana.
V Moravskoslezském kraji skončí stav nebezpečí, který tam dosud platí v pěti obcích s rozšířenou působností, k pátku 13. prosince.