„Je to velmi nepříjemné, protože lidé si už zvykli, že gastroodpady dávají do speciálních nádob a nezatěžují jimi ty pro klasický komunální odpad,“ oznamuje loštická starostka Šárka Havelková Seifertová (nez.).
Nádoby mají podobně jako ty na bioodpad hnědou barvu, jsou o něco menší než klasické popelnice a mají oproti nim pevně uzavíratelné víko. V ulicích regionu se objevují stále častěji, protože zbytků z kuchyně, především ve městech, rychle přibývá.
Například obyvatelé Šumperka vytřídí v průměru za měsíc asi 6,5 tuny takového odpadu.
Že se nádoby napříč regionem ztrácejí, potvrdila i společnost EFG Rapotín, která se zabývá zpracováním gastroodpadu na bioplyn, z něhož vyrábí teplo a elektrickou energii.
„Nádoby jsou dobře uzavíratelné. Naše domněnka je, že je lidé používají na uchování kvasu,“ sděluje obchodní ředitel společnosti Ondřej Černý, což si myslí také Seifertová. „Kladli jsme si otázku, proč někteří jedinci tyto nádoby kradou. Údajně je používají na uchování kvasu na pálení slivovice,“ říká.
Černý ovšem zloděje varuje. „Všechny tyto nádoby jsou očipované a tyto čipy nejsou vidět. Nádoby se tak dají velmi snadno dohledat,“ podotýká. „Jednu z ukradených nádob na gastroodpad se nám podařilo objevit na soukromé zahradě,“ odhaluje.
Vzhledem k tomu, že cena nádoby jen mírně překračuje tisíc korun, je její krádež pouze přestupkem. „Pokud ale zloděje odhalíme, má z toho minimálně velkou ostudu,“ upozorňuje loštická starostka.
Po krádežích radnice zveřejnila důraznou výzvu, aby lidé, kteří nádoby na gastroodpad odcizili, je zase vrátili. „Kupodivu se někdo chytil za nos a jedna nádoba se potají vrátila do ulice,“ říká Seifertová Havelková.