Nové, v pořadí u třetí místo pro linku na zpracování odpadu zkouí najít společnost FCC v Prostějově. Areál, kterým by mohlo projít a padesát tisíc tun materiálu ročně, chtějí tentokrát zástupci firmy postavit v Kojetínské ulici.
Přitom poprvé projekt plánovali prosadit u na začátku loňského roku v blízké obci Biskupice, poté uvaovali o stavbě linky přímo v Prostějově, v bývalém areálu Vitany v Průmyslové ulici hned za hlavním nádraím. Jene v obou lokalitách se zvedla vlna odporu místních.
V Biskupicích se proti záměru postavilo nejen obecní zastupitelstvo, ale také přes dva tisíce lidí, kteří podepsali petici.
Záměr na stavbu linky na výrobu tuhých alternativních paliv v Průmyslové ulici nakonec firma po nesouhlasu lidí z nedalekých domů stáhla sama. Obratem vak podala k posouzení novou lokalitu. Umístění v takřka vedlejí Kojetínské ulici její zástupci vybrali z více moností a projednali jej s vedením města.
Jde o pozemek v průmyslové zóně s vhodným napojením na dopravní infrastrukturu. Linka má zpracovávat komunální odpad, nevyuitelné ivnostenské a průmyslové materiály i zbytky z třídění druhotných surovin, popsala mluvčí společnosti FCC Kristina Jakubcová.
Termín a nová legislativa
Kdy by mohlo být ve v provozu, zatím není jasné. Nejdříve toti projekt musí projít procesem posouzení vlivu na ivotní prostředí (EIA) a poté dalími fázemi přípravy.
Firma vak rozhodně hodlá stavbu dokončit před rokem 2030, kdy začne platit nová legislativa zakazující skládkování a odpady pak bude nutné zpracovávat jinými způsoby.
Termín zahájení provozu závisí na administrativních procesech. Naí snahou je uvést zařízení do provozu před zmíněným datem, doplnila Jakubcová.
Podle mluvčí prostějovské radnice Jany Gáborové je vedení města se záměrem seznámené, zatím jej ale politici nechtějí blíe komentovat.
Přitom to, e o záměru věděli a neinformovali veřejnost, vadí opozičním zastupitelům.
V materiálu v databázi, přestoe byl zveřejněn minulý týden, je uvedené květnové datum. Společnost FCC jistě s městem o výběru lokality jednala u předtím, nicméně na červnovém zastupitelstvu o něm nepadla jediná zmínka. Veřejnost i my zastupitelé se o tom dozvídáme pozdě, také načasování na prázdniny, kdy má větina lidí dovolenou nebo jiné starosti, působí jako záměr. Je absolutně nepřijatelné, jakým způsobem jsou lidé v Prostějově informováni o velkých projektech, podotkla předsedkyně spolku Ajdony a opoziční zastupitelka Jana Jílková (Na rovinu!).
Odpad přivezou nákladní auta
Právě spolek Ajdony s podporou koalice Na rovinu! a Pirátů inicioval proti stavbě linky v Průmyslové ulici petici, kterou podepsaly přiblině tři tisíce lidí. Odpůrci projektu vytýkali dopad na ivotní prostředí, zejména velký nárůst hluku a dopravy i znečitění ovzduí.
Podle Jílkové s přesunutím linky na jiné místo kritizované faktory nezmizí. Má toti zpracovat a pětkrát tolik odpadu, ne kolik se v Prostějově vyprodukuje. Ten by se tak do města musel dováet nákladní auta.
Musíme se nejdříve seznámit s novými materiály, například je v nich podrobnějí popis dopravního řeení. První podpisová akce ale jasně ukázala, jakou má veřejnost sílu a e na názoru obyvatel záleí, dodala Jílková.
Uvaovaná stavba linky je pro Prostějov důleitá, nebo jde o jednu z moných variant řeení po zavedení nové legislativy pro odpadové hospodářství.
Dalí je spolupráce s firmou PGP Terminal, která usilovala o stavbu zařízení na plazmové zplyňování odpadu v nedalekých Mostkovicích. I proti této nové technologii, která se zatím pro zpracování nevyuitých materiálů vyuívá pouze v zahraničí, se tam ale zvedla vlna nesouhlasu. Lidé se obávají dopadu na ivotní prostředí i zvýené dopravní zátěe.
Naopak z krajské odpadové společnosti, která se podle plánů hejtmanství stane jistým řeením po roce 2030 pro celý region, se Prostějov rozhodl loni vystoupit.
Pro město byl podle jeho zástupců méně výhodný ne vlastní spolupráce s výe zmíněnými firmami.
Dotřiďovací linka, která má otevřít v Olomouci, je absolutní ekonomický nesmysl, zdůvodnil náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíil (Pévéčko).
20. března 2023 |