„Jde o stromy v majetku Povodí Moravy, které se nacházejí v úseku od lávky u loděnice po nemocnici. Povodí je bude také kácet,“ upřesnil Petr Školoud z přerovského magistrátu.
Pokáceno bude osm javorů, z toho sedm horských a jeden mléč, dva trnovníky bílé a jedna bříza bělokorá. Podle znaleckého posudku se jedná o dřeviny přestárlé, proschlé, s infekcí kmene, některé zcela odumřelé.
„Hlavním důvodem kácení je nutnost udržení provozní bezpečnosti Rybářské aleje, jež je hojně navštěvovaná chodci a cyklisty. Odstraněny budou především stromy ohrožující bezpečné užívání této aleje, u kterých již není možno zajistit jejich provozní bezpečnostní řezy,“ stojí v dendrologickém posudku.
Kácení posvětil i oponentní posudek Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Samozřejmostí je, že při provádění prací nesmí být mechanizací poškozeny okolní ponechané dřeviny a že budky pro ptáky budou z kácených dřevin přemístěny na okolní stromy,“ podotkl vedoucí odboru majetku města Alexandr Salaba.
„Na místě bude vše pod kontrolou biologického dozoru, u kácených stromů nebyly při ohledání nalezeny viditelné dutiny, ale jejich výskyt nelze vyloučit, proto musí být kácení vedeno pod tímto dozorem,“ dodal.
Připomněl také, že okolní stromy jsou napadeny parazitujícím jmelím, jež z dřeviny odčerpává vodu i živiny a celkově ji oslabuje. To proto bude v průběhu roku z korun odstraněno. Nejpozději do jednoho roku pak bude v okolí Bečvy, na pozemcích Povodí Moravy, vysázeno 12 mladých stromů a 15 keřů.
„Do země půjdou dva duby letní, pět kusů javoru babyka, pět javoru horského. Jako keře budou vysazeny druhy s potravní nabídkou pro ptáky, jako je hloh, dřín nebo ptačí zob. Sazenice stromů budou o obvodu kmene minimálně 10 až 12 centimetrů, keře o minimální výšce 60 centimetrů,“ shrnul náměstek primátora Miloslav Dohnal ( Pomáháme městu - ODS).