V rámci participativního rozpočtu mohou sami obyvatelé města přijít s nápady na vylepšení a poté o nich také hlasují.
„Stejně jako v minulých letech je na tuto akci vyčleněna částka ve výši milion a půl. Změna je ale v tom, že v minulých ročnících mohlo jít na jeden projekt maximálně 500 tisíc korun a letos jsme se rozhodli tuto laťku zvýšit na 750 tisíc korun,“ uvedl primátor Přerova Petr Vrána (ANO).
„Podpořeny tak mohou být dva větší projekty, nebo více menších, které se vejdou do souhrnné částky,“ dodal.
Pokud participativní rozpočet podpoří 14. dubna i zastupitelé, bude probíhat sběr nápadů od 2. května do 30. června, v průběhu letních prázdnin pak přijde na řadu kontrola správnosti a realizovatelnosti.
Ve středu 3. září pak město zveřejní návrhy pro hlasování a zájemci budou moci pro svůj tip hlasovat až do 3. října. Vítěze magistrát představí 14. října.
Nemůže jít o koncerty či společenské akce
Návrhy lze posílat buď elektronicky přes web chcivprerove.eu, nebo v písemné podobě formuláře odevzdat od května na podatelně magistrátu v Bratrské ulici 34. Třetí možností je poslat je na adresu odboru koncepce a strategického rozvoje, který sídlí na stejné adrese.
„Obálku bude potřeba označit nápisem Participativní rozpočet města Přerova,“ podotkl František Zlámal z magistrátu, s nímž mohou občané své nápady konzultovat.
Návrh může podat kdokoliv starší 15 let, kdo má trvalý pobyt v Přerově, ale také lidé, kteří ve městě žijí, pracují či studují. Každý může přinést pouze jeden námět, v případě, že jich dorazí od jednoho předkladatele více, budou všechny vyřazeny z hodnocení.
„Platí, že návrhy musejí být realizovatelné na území Přerova, na pozemcích či v budovách, které jsou v majetku města. Očekávány jsou myšlenky a projekty, které zlepší život ve veřejném prostoru. Naopak nemůže jít o aktivity „nehmotného charakteru“, jako jsou koncerty, sportovní, kulturní či společenské akce,“ doplnil vedoucí odboru rozvoje města Pavel Gala.
Projekty zkrášlují, baví i zlepšují vybavenost
V rámci minulých ročníků se díky kreativitě Přerovanů podařilo vdechnout život celé řadě dobrých myšlenek.
„Namátkově to byla třeba Fit stezka, která se stala součástí Naučné stezky Přerovským luhem, nebo Kameny zmizelých, jež připomínají životy lidí, kteří se stali obětí nacistické zlovůle,“ připomněl náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal (Pomáháme městu - ODS).
„Dále bylo koupeno mobilní kino, vytvořena zelená zastávka či pořízeny koše na psí exkrementy v Předmostí. Velké podpoře hlasujících se těšila například i kuličková dráha s tunely, mosty a nadjezdy, která se bude letos na jaře stavět u Laguny,“ dodal.
A v přípravě jsou i nápady z loňského ročníku. „Streetart – graffiti přerovských osobností – se už chystá, v dubnu budou probíhat přípravné práce a realizace díla je směřována na květen,“ přiblížil Petr Školoud z magistrátu.
„V případě mola na Laguně pak probíhá poptávkové řízení, projekt „jezdit bez drkotání“ je zatím ve fázi příprav, stejně jako vybudování klidové zóny v Popovicích,“ doplnil.
Z minulých ročníků ještě zbývá výsadba na Žerotínově náměstí, kterou zpomalilo jednání s památkáři. A vyřešena ještě nebyla rozhledna na Čekyňském kopci.
„Očekáváme, jaká bude výsledná podoba dotčené lokality v závislosti na vedení blízké vysokorychlostní trati. Pak se můžeme bavit o tom, kde by bylo vhodné místo pro rozhlednu,“ vysvětlil radní Jakub Navařík (Pomáháme městu - ODS).