Zhruba 620 lidem z Olomouckého kraje, které zasáhla katastrofální povodeň, již poskytli psychosociální pomoc a krizovou intervenci odborníci z řad hasičů a neziskových organizací. Podporu podle nich v regionu potřebují hlavně starší lidé, kteří jsou v této situaci nejzranitelnější. Týmy poskytují odbornou pomoc i lidem při demolici jejich domů, jen na Jesenicku jsou jich dvě desítky. V regionu se kvůli poskytnutí této pomoci vystřídalo již několik desítek lidí, nyní tam působí sedm týmů. Psychosociální pomoc v zasažených oblastech může trvat i rok, řekl ČTK psycholog HZS Olomouckého kraje a koordinátor této pomoci David Dohnal.
Odborníci nyní pomáhají na Jesenicku, působili však i v Litovli, Chomoutově a po celém Šumpersku. Na obyvatele, kteří jsou na tom psychicky špatně, je upozorňují starostové obcí nebo i zasahující hasiči. "Pomoc potřebují hlavně senioři, je to nejzranitelnější skupina, zvlášť když přišli o všechno, často nemají energii ani prostředky, aby se vrátili do standardu, ve kterém žili. Intervenci však děláme v různých rodinách, často jde o rodiny, které už nějakým způsobem prožívaly nějakou krizi, ať už to bylo onemocnění či jiné problémy," popsal psycholog.
Odborníci lidi, na které události psychicky dolehly a potýkají se například s úzkostmi, beznadějí či s pocitem neřešitelné situace, sami vyhledávají v terénu. "Často jsou to případy, kdy nemají budoucnost, řeší i otázky, že mají pozemek, nemají dům a neví, zda na něm budou stavět, či nikoliv. Někomu se z toho objevily panické ataky, jiným se zhoršily zdravotní obtíže. Každý člověk je individuální a individuálně to prožívá," řekl Dohnal.
V terénu nyní pracuje sedm týmů, jeden z nich je vyčleněn na pomoc lidem při demolici jejich domů, kde jsou tyto emotivní okamžiky nejvypjatější. Dalších šest týmů dostane denně seznam adres a vyráží do terénu. Odborníci tam lidem poskytují pomoc ve dvou formách. "Buď jde o první psychickou pomoc, kdy je člověk stabilizován tak, aby zvládl základní šok, který v danou chvíli prožívá. Poté jej případně napojíme na rodinu či blízké. Druhá je krizová intervence, kterou poskytuje odborník se speciálním kurzem, kdy je třeba s člověkem řešit jeho krizi a vyhledat zdroje, které mu ji pomohou zvládnout, a minimalizujeme zdroje, které tu krizi způsobují," uvedl psycholog hasičů. Doplnil že krizové interventy do terénu zajišťují neziskové organizace jako je ČČK, Charita, Maltézská pomoc, Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie, Středisko sociální prevence nebo studenti s výcvikem v krizové intervenci z Dobrovolnického centra UP.
Odborníci dosud poskytli 380 lidem první psychickou pomoc a na kontě mají také 240 krizových intervencí. Tak obrovský počet případů přičítají velké ploše, na které se katastrofa v podobě záplav odehrála. "Naposledy jsme tak velké množství intervencí zažili při tornádu," doplnil Dohnal. Hasiči tuto pomoc poskytují lidem v akutní fázi, poté tuto práci předají neziskovým organizacím, které s nimi spolupracují v terénu od počátku povodní. "Tato pomoc je potřeba rok, někdy i déle," dodal Dohnal.