V Olomouci začne ve čtvrtek mezinárodní Přehlídka filmové animace a současného umění PAF Olomouc. Letošním zastřešujícím tématem budou Deníky. Festival až do neděle nabídne program plný projekcí, performancí, instalací či výstav. Akce podle organizátorů propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí, informovala ČTK mluvčí festivalu Anna-Marie Bártová. Hlavním místem dění bude Konvikt, akce se uskuteční také v řadě galerií či v kině Metropol.
Diaries - Deníky mohou mít podle organizátorů formu příběhů nebo poznámek, může jít o práci cíleně o investovanou do sebereflexe, o nezamýšlené důsledky času pobytu na sociálních sítích anebo o jakékoliv jiné formy opakujícího se zápisu."Všechny tyto podoby zaznamenávání ale mimo jiné vzbuzují otázku - jsou deníky určené ke čtení?," popsala spojující myšlenku festivalu jeho mluvčí.
Do Olomouce i letos přijedou umělci a tvůrci, ale i teoretici a kurátoři z Česka i zahraničí. Na festival dorazí například umělecké duo Marie & Petr Šprincl, kteří představí speciální projekci jejich nejnovějšího filmu Satan Kingdom Babylon. Chybět nebude ani výstava pro Galerii XY, na které se podílí londýnská kurátorka Anna Duffauové, která představí tři umělkyně. Výstava se zaměřuje na pohyblivé obrazy a zkoumá téma deníkových záznamů a auto-vyprávění. Londýnská umělkyně Michelle Williams Gamakerová pracující s tématy dekolonizace či filmových narativů připraví výstavu v Galerii PAF a její filmy se budou exkluzivně promítat v kině Metropol, doplnila mluvčí.
Do Olomouce dorazí také káhirský umělec Qow a britský hudebník a skladatel Theo Alexander, kteří nyní žijí v Praze. Představí zde světovou premiéru hudební performance s názvem So Afraid to Show I Care. Novou performanci představí divákům také irský umělec Olan Monk, v programu je také autorská opera Maják umění v podání umělce, hudebníka, kurátora a zakladatele kulturní platformy GobGob Medarda Zemana. Organizátoři festivalu zvou i na digitální koláže a animace rumunské umělkyně Nicolety Mureşové žijící v Madridu.
Součástí přehlídky je rovněž tradiční soutěž Jiná vize CZ věnovaná pohyblivému obrazu, filmu a videu napříč galerijním a filmovým prostředím. Letos se pozice kurátora, který vybírá z přihlášených děl desítku snímků, zhostila umělecká dvojice Marie Šprincl a Petr Šprincl.
Přehlídka animovaného filmu vznikla v roce 2000 jako platforma pro netradiční setkávání s animovaným filmem a jeho hraničními formami a druhy. Za dobu své existence se PAF stal jednou z nejprogresivnějších českých přehlídek současného vizuálního a zvukového umění. Více informací je na stránkách festivalu.