Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast otevřel dnes v šumperském klášterním kostele festival Klášterní hudební slavnosti. Letošní ročník přehlídky na 15 místech v Jeseníkách a okolí představí až do konce září na 22 koncertních večerech kolem 200 účinkujících z České republiky i ze zahraničí. Mottem přehlídky, která se připojuje k letošnímu Roku české hudby, je Z českých luhů a hájů, inspirací je malebná krása české krajiny, řekl dnes ČTK ředitel festivalu Roman Janků.
Přehlídka letos odkazuje mimo jiné k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, jeho nejznámější skladba bude na festivalu uvedena ve čtyřech různých provedeních. Zahajovacího koncertu se dnes ujal orchestr Musica Florea, cyklus symfonických básní ztvárnil v podobě, která odpovídá časům Bedřicha Smetany za využití historických nástrojů. "Naším cílem je navrátit jeho hudbě takový výraz a muzikalitu, která byla během 20. století pod tlakem technokratického přístupu značně omezena," uvedl dirigent a umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl.
V Jeseníku zahrají Smetanovu skladbu na dva klavíry Ivo Kahánek a Miroslav Sekera. V Karlově Studánce předvedou části Mé vlasti na dvě harfy Jana Boušková a Minja Stojanovičová a festival uzavře skladba inspirovaná Mou vlastí Her Country skladatelky Nikol Bókové v podání souboru Baborák Ensemble, uvedl Janků.
Smetana a jeho nejhranější skladba naplňuje podle ředitele motto festivalu Z českých luhů a hájů v maximální míře. "V roce České hudby připomíná nejen mnohá výročí našich významných skladatelů, ale také obrací pozornost ke kráse krajiny, jíž festival od června do září postupně prochází," doplnil Janků. Poukázal tak na to, že koncerty se odehrají například v klášterním kostele v Bílé Vodě, v zámecké Sala terreně v Bruntále, v kláštere na Hedeči v Králích, v kostele sv. Michaela Archanděla v Maršíkově či v Tančírně v Račím údolí. Nově se přehlídka rozšířila i do kaple v Lipkách u Rýmařova a do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.
Festival připomene také výročí Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Františka Ignáce Tůmy i Jiřího Šlitra. Podle Janků chce letošní ročník festivalu nejen uctít české hudební velikány, ale poukázat i na českou interpretační rozmanitost. "Proto zveme mimořádné interprety, kteří se zasazují o dobré jméno české hudby ve světě a mnohdy posouvají hranice hudebních směrů. Patří k nim uskupení Clarinet Factory, houslistka a skladatelka Gabriela Vermelho, hornista Radek Baborák, kytarista Štěpán Rak, houslista Pavel Šporcl, klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera, harfistka Jana Boušková či tenorista Petr Nekoranec," dodal ředitel přehlídky.